Koncert z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

5 maja 2023

W ramach obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z inicjatywy Powiatu Leżajskiego oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się koncert, który obfitował w bogaty repertuar muzyczny.

W wydarzeniu poza licznie przybyłymi mieszkańcami Leżajska i powiatu leżajskiego uczestniczyli: Starosta Leżajski Marek Śliż, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, dwóch wiceprzewodniczących Rady Powiatu Leżajskiego Marek Leszczak i Józef Majkut oraz radni: Dorota Wylaź (zasiadająca także w radzie Muzeum Ziemi Leżajskiej) oraz Marek Kogut. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli członkowie Rady Muzeum: przewodniczący dr Dariusz Półćwiartek, Stanisław Chmura i wielu innych przedstawicieli instytucji, urzędów, placówek oświatowych, kulturalnych oraz stowarzyszeń.

Uroczystość rozpoczęły występy artystyczne zespołów i solistów z: Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, którzy wykonali następujące kompozycje „Polonez 3-go Maja”, „Mazurek 3-go Maja”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, „Marsz obozowy”, „Pieśń strzelców”, „Ostatni mazur”; Teatru Muzycznego Broadway, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk, którego artyści wyśpiewali piosenki takie jak: „Deszcz, jesienny deszcz”, „Tchnienie wolności”, „Ciemna dziś noc”, „Dziewczyna z granatem”; a także prowadzonej przez Ewelinę Grabowską grupy wokalnej „Zawirowani w pasji”, z utworami: „Wolność”, „Płyń Wisełko”, „Biała flaga”, „Witaj majowa jutrzenko” i „Szklane domy”.

Głównym punktem programu był koncert Powiatowej Orkiestry DIVERTIMENTO z Leżajska pod batutą dyrygenta Rafała Czarnackiego oraz występ Grupy Wokalnej Meritum pod dyrekcją Bartłomieja Urbańskiego i przy współpracy Jacka Brzuzana, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Orkiestra w obecnym składzie pracuje od listopada 2022 r. i zmieniła nieco muzyczny charakter stawiając na big-bandowe brzmienia w stylu jazzowym i rozrywkowym, wzbogacone o sekcję klarnetów i fletów wspartych instrumentami smyczkowymi. Publiczność miała przyjemność wysłuchania hitów z polskich filmów i seriali, do których muzykę skomponował wybitny polski jazzman Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, m.in.: „Czterdziestolatek”, „Nie lubię poniedziałku”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Wojna domowa”, „Zakochani są wśród nas”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania partnerom wydarzenia: Miejskiemu Centrum Kultury w Leżajsku, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Leżajsk, Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Leżajsku, Powiatowej Orkiestrze DIVERTIMENTO, Teatrowi Muzycznemu Broadway, Grupie Wokalnej Meritum oraz Ewelinie Grabowskiej – Wokalne lekcje, konsultacje.

Przede wszystkim dziękujemy mieszkańcom powiatu za tak liczne przybycie i pozytywny odbiór koncertu.

MZL