Zamknij mobilną wersję WCAG

Jeszcze raz o świętowaniu niepodległości

23 listopada 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ubiegłą niedzielę (20.11) w kościele pw. Świętej Trójcy w Leżajsku odbył się patriotyczny koncert pt. „Radośni z wolności, dumni z polskości”. Organizacja tej  uroczystości stała się niejako coroczną tradycją i cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem, dzięki czemu udało ją się podtrzymać także w tym roku.

    Bezpośrednio po mszy, jako pierwsi wystąpili przedstawiciele komitetu organizacyjnego z Państwowej Szkoły Muzycznej z utworami m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Szara piechota”. Następnie wybrzmiały pieśni „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” oraz „Przybyli ułani pod okienko” w wykonaniu podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Oddział Leżajsk.

    Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku zaprezentowali utwory „Żeby Polska była Polską” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Po nich zespół za5pierwsza zaśpiewał „Ocalić od zapomnienia”, „Płyń Wisełko” oraz „Tutaj jestem”. Na koniec wystąpili jeszcze pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej z repertuarem w postaci „Pieśni Konfederatów Barskich” i utworu „Mury”.

    Koncert zwieńczyło podniosłe odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej, w którym uczestniczyli nie tylko artyści i koordynatorzy, lecz także patroni i organizatorzy.

    Warto przypomnieć, że ten symboliczny utwór swego czasu stanowił bezpośrednią konkurencję dla „Mazurka Dąbrowskiego” w drodze do stania się polskim hymnem narodowym. Podsumowaniem koncertu stała się wypowiedź ks. prał. Marka Ciska, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy, który podkreślił konieczność podtrzymania patriotyzmu w naszym społeczeństwie i wyraził chęć spotkania się w kolejnym roku.

    Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Leżajskiego, Pana Marka Śliża. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz parafia pw. Świętej Trójcy w Leżajsku. Współorganizatorem był Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki
    w Leżajsku.

    Muzeum Ziemi Leżajskiej składa podziękowania za zaangażowanie opiekunom, artystom oraz publiczności  za ich udział oraz piękną, patriotyczną postawę. Podziękowania kieruje również do Dariusza Wołczastego oraz Tomasza Kyci – nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku za przygotowanie profesjonalnego nagłośnienia.

    MZL

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka