I miejsce dla Starostwa Powiatowego w Leżajsku w konkursie Fundacji Szansa dla Niewidomych

23 lipca 2021

Alt=""

Starostwo Powiatowe w Leżajsku otrzymało największą liczbę głosów w konkursie Idol Województwa Podkarpackiego w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych” organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych i tym samym zakwalifikowało się do etapu krajowego.

Uczynienie Starostwa Powiatowego w Leżajsku dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami jest misją, którą urząd realizuje od dawna. Wśród dotychczasowych rozwiązań ułatwiających osobom niewidomym lub z dysfunkcją wzroku dostęp do urzędu są m.in.:

• możliwość wejścia do urzędu z psem asystującym;
    • szerokie korytarze umożliwiające swobodne poruszanie się osobom z laską lub psem przewodnikiem bądź asystującym;
    • kontrastowe oznakowanie schodów (pierwszy i ostatni stopień);
    • oznakowanie oraz informacja głosowa w windzie (przyciski z oznaczeniem alfabetem Braille’a połączone z informacją głosową);
    • wypukłe tabliczki z numerami pokoi;
    • informacja głosowa wywołująca do Wydziału Komunikacji;
    • dostosowana strona internetowa starostwa oraz BIP, min. możliwość powiększania czcionki, zmienienia barw stron na kolory o wysokim kontraście;

Ponadto pracownicy starostwa mający bezpośredni kontakt z interesantami odbyli w ubiegłym roku szkolenie pn. „Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic. Efektywna pomoc niewidomym i niedowidzącym – zwiększenie kompetencji i umiejętności otoczenia osób niepełnosprawnych”. Szkolenie było przeprowadzone przez Fundację Szansa Dla Niewidomych.

Urząd planuje również kolejne działania w tym zakresie, a są to:

• zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku w sposób głosowy;
    • montaż kontrastowych oznaczeń szklanych drzwi wejściowych.

Alt=""