Zamknij mobilną wersję WCAG

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej 2019

10 kwietnia 2019

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  W dniach 25 marca – 7 kwietnia Leżajsk zamienił się w stolicę kultury chrześcijańskiej, za sprawą Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Rób to, co Kochasz”. Był to niezwykle owocny czas i wielkie święto wiary. Dwa tygodnie, podczas których można było inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości. W różnych wydarzeniach Festiwalu wzięło udział ponad 10 000 osób.

  Organizatorzy wydarzenia: Klasztor OO. Bernardynów i Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku zaprosili wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, projekcji filmowych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Każdego dnia festiwalu miała miejsce Eucharystia z okolicznościowym kazaniem.
  Festiwal rozpoczął się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego eucharystią, sprawowaną przez o. Teofila Czarniaka, Ministra Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. Po mszy świętej odbył sie koncert w wykonaniu dobrze znanego zespołu NIEMAGOTU.
  Drugiego dnia od samego rana aż do wieczora odbywała się projekcja filmu „Najlepszy”.
  Trzeciego dnia przed południem odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, zaś wieczorem  na scenie FOK-u gościł ks. Piotr Pawlukiewicz. Chyba nikt nie zapomni tego niezwykle pięknego spotkania z księdzem Piotrem i Jego  świadectwa życia: wiary, modlitwy i zaufania Bogu mimo cierpienia i trudności.
  W kolejnym dniu odbył sie Wieczór Chwały, którego gościem był ks. Dominik Chmielewski, zaś w piątek rozpoczęły się spotkania warsztatowe dla dzieci z grupą taneczną WORSHIPSTYLE. W piątkowy wieczór, w kulinarny świat pełen pasji zabrał wszystkich Marek Zaremba. Wraz ze swoją żoną prowadził przez całą sobotę warsztaty zdrowego i mądrego żywienia, a wszystko dzięki przepisom świętej Hildegardy.
  W niedzielny wieczór sceną zawładnął Krzysztof Napiórkowski wraz z zespołem.
  Drugi tydzień Festiwalu rozpoczął Ireneusz Krosny, którego występ rozbawił wszystkich do łez, a z poruszającego świadectwa jego życia można było wydobyć najważniejsze przesłanie: w życiu najważniejsze są relacje.
  We wtorkowy poranek za sprawą Arkadiusza Gwizdały uczestnicy festiwalu przenieśli się w zaczarowany świat baniek, który szczególnie przypadł do gustu dzieciom. Środa to  niezwykły świat iluzji do którego zaprosił Tomasz Kabis.
  Tegoroczny Festiwal Kultury Chrześcijańskiej odbył się w okresie Wielkiego Postu, stąd w środowy wieczór odbył się w atmosferze kontemplacji przy Całunie Turyńskim. W czwartek, o tym jak kochać rozumnie, opowiadał Przemysław Babiarz, a w piątek doświadczeniem swojego życia dzielił się Jerzy Górski, człowiek, którego historia życia była inspiracją do powstania filmu „Najlepszy”.
  Festiwal zakończył się  7 kwietnia mszą świętą pod przewodnictwem o. Sylwestra Skirlińskiego i koncertem zespołu ZAPATRZENI.
  Organizatorzy dziękują za przybycie zarówno wszystkim zaproszonym gościom, jak i publiczności oraz uczestnikom poszczególnych warsztatów. Ponadto kierują wyrazy wdzięczności do sponsorów festiwalu: Szkółki Roślin Ozdobnych Dąbek, Zakładu Mięsnego Smak Górno i SuperDrob, a także patronów medialnych: TVP 1, TVP Rzeszów, Radia Fara, „Gościa Niedzielnego” i Misericors.
  Koordynator ds. Nowej Ewangelizacji
  o. Bartymeusz Kędzior OFM