Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Muzeum Ziemi Leżajskiej

18 stycznia 2024

17 stycznia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się uroczystości XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Na wstępie spotkania dyrektor placówki Jacek Kwieciński przedstawił zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański oraz członkowie Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej: dr Dariusz Półćwiartek (przewodniczący), Antoni Bereziewicz i Stanisław Chmura.
    Nie zabrakło również młodzieży z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku z opiekunem Andrzejem Tofilskim i Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku pod opieką Katarzyny Wiatrowicz.

W części artystycznej chór “Cantiamo” pod batutą Barbary Kuczek – grupa starsza z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku i grupa młodsza ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku – przedstawił program muzyczny, w którym znalazły się następujące utwory: kolęda katyńska „Betlejem polskie”, pieśń żydowska „Hava Nagila” (Jednego Serca Jednego Ducha) zaśpiewana w języku hebrajskim oraz utwór „Chwalmy Pana”.

Następnie dr Aleksandra Namysło z Instytutu Pamięci Narodowej o/w Katowicach wygłosiła prelekcję pt. „Polacy represjonowani za pomoc Żydom na terenie okupowanej przez Niemców Polski”, w której wyjaśniła zebranym kulisy polityki niemieckiej wobec społeczeństwa polskiego w tej kwestii oraz postawy Polaków w stosunku do Żydów w okresie Holokaustu.

Kolejnym punktem wydarzenia było zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN Zagłada Żydów na Ziemiach Polskich pt. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”.

Ekspozycja jest podzielona na kilka bloków tematycznych i na konkretnych przykładach ukazuje tę złożoną tematykę.
    Więcej informacji o wystawie, która dostępna będzie do zwiedzania w muzeum do 31 stycznia br., znajduje się w materiale przygotowanym przez Telewizję Rzeszów.

Organizatorami wydarzenia byli:
    – Muzeum Ziemi Leżajskiej,
    – Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie,
    – Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

MZL