Zamknij mobilną wersję WCAG

Biblioteka Publiczna w Leżajsku realizuje projekt „Czytam z zamkniętymi oczami”

5 października 2020

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  „Czytam z zamkniętymi oczami” to projekt realizowany przez Miejskie Centrum Kultury – Bibliotekę Publiczną w Leżajsku, który sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz środków MCK.

  Zadanie obejmie zakup audiobooków i książek z dużą czcionką dla osób niewidomych, słabowidzących oraz osób starszych mających problem z czytaniem małej czcionki. Audiobooki, czyli książki mówione, przeznaczone do słuchania w postaci płyty CD lub pliku mp3. Zaletą audiobooka jest to, że można go słuchać w niemal każdej sytuacji. Możemy z niego korzystać praktycznie wszędzie – w pracy, na uczelni, podczas podróży komunikacją miejską. Natomiast książki z serii „Duża Litera” to specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom.

  Dla użytkowników biblioteki została przygotowana czytelnia, w której można miło spędzić czas na podwieszanych fotelach i delektować się kawą słuchając audiobooków, czytając książki lub czasopisma.

  Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych i niepełnosprawnych poprzez ułatwianie dostępu do zbiorów i usług bibliotecznych, podejmowanie działań na rzecz aktywizacji tych grup. Z poszczególnych zbiorów będą mogli także korzystać wszyscy pozostali użytkownicy biblioteki, którzy poza słowem pisanym preferują słowo mówione.

  Biblioteka będzie starać się zapewnić w najbliższych latach łatwy i nieograniczony dostęp do literatury oraz wydarzeń kulturalnych dla wszystkich niepełnosprawnych osób z terenu powiatu leżajskiego.

  Nowy zbiór liczy ponad 650 pozycji z serii Duże Litery i Wielkie Litery oraz ponad 1200 egzemplarzy audiobooków. Wśród dostępnych w bibliotece książek przyjaznych oczom jest nie tylko beletrystyka, ale także literatura faktu. Są to m.in. książki takich autorów jak: Remigiusz Mróz, Stephen King, Nora Roberts, Maria Nurowska, Katarzyna Puzyńska, Stanisław Grzesiuk, Michalina Wisłocka i wielu, wielu innych pisarzy.

  Dzięki Partnerowi Fundacji PZU został zakupiony również sprzęt umożliwiający odtwarzanie książek mówionych. Taki sposób obcowania z literaturą jest relaksujący, prosty i wygodny.

  Biblioteka serdecznie zaprasza do odwiedzin.

  Plakat promujący projekt. Tło ma kolor bladoniebieski. Na górze różowy napis, a pod nim zdjęcie słuchawek nałożonych na trzy książki stojące pionowo.

  MCK BP w Leżajsku

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka