Akcja grywalizacja: premiera nowych questów dla powiatu leżajskiego

13 czerwca 2022

W efekcie kwietniowych warsztatów poprowadzonych przez Fundację Questingu powstały dwa nowe questy dla powiatu leżajskiego: „Los rzucony na stos” oraz „Tajemnicze zabójstwo w biały dzień”. Tym razem ich premiera odbyła się w formie grywalizacji, czyli zawodów questowych.

9 czerwca siedemnaście drużyn, które stawiły się w biurze grywalizacyjnym zlokalizowanym na terenie rekreacyjnym SOSW w Leżajsku, odebrało instrukcje od trenerek z Fundacji Questingu: Edyty Lenart-Wojny oraz Katarzyny Zięby i wyruszyło w teren kierując się wskazówkami zawartymi w questach. W strategicznych punktach na questowiczów czekały już pozostałe trenerki, które zapisywały czas uzyskany po przejściu pierwszego questu oraz czas rozpoczęcia drugiego.

Zwycięstwa nie zapewniało tylko przejście questów w jak najkrótszym czasie, ale również poprawne rozwiązanie questowych rebusów i zagadek. I to jest właśnie sedno grywalizacji: sprawność fizyczna, owszem, pomaga, ale jeśli nie idzie w parze z umiejętnością czytania ze zrozumieniem, to widmo wygranej blednie z każdym kolejnym przebytym krokiem. I właśnie dlatego wyniki końcowe potrafią być tak zaskakujące, czego najlepszym dowodem jest to, że zwycięzcami grywalizacji została drużyna Izabeli i Łukasza Mazurków, którzy wystartowali z dwójką swoich kilkuletnich dzieci. Uzyskali bardzo dobry czas, rozwiązali poprawnie wszystkie zagadki, a przy okazji pokazali, że grywalizacja może być dobrą zabawą dla całej rodziny. Drugie miejsce przypadło rodzinie Marii, Jerzego i Sebastiana Kruszelnickich z Przeworska, a trzecie – drużynie z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku: Igorowi Gudze, Sebastianowi Wrzosowi i Łukaszowi Zwolińskiemu.

Mimo zmęczenia, które dało się questowiczom we znaki z racji przebytych kilometrów i panującego upału, panowała pełna pozytywnej energii atmosfera i uczestnicy grywalizacji chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z przejścia questów. – Zabawa była bardzo fajna. Można było się wiele dowiedzieć o mieście, o jego historii i o budynkach, które tak naprawdę codziennie mijamy, ale nie zwracamy na nie uwagi, nie wiemy, jaką historię skrywają. Można było się bardzo zintegrować z ludźmi no i przede wszystkim dobrze się bawić. Jak najbardziej chcemy uczestniczyć w kolejnej grywalizacji, jeśli taka będzie – powiedziała Laura Rymarz, która questowała razem ze swoim przyjacielem. – Inicjatywa, którą państwo zorganizowali jest bardzo ciekawa w ogóle na skalę krajową i wymaga propagowania. To drugi quest, w którym uczestniczę, natomiast pierwsza grywalizacja i powiem szczerze, że bardzo mi się podoba, forma takiej rywalizacji sportowej, gdzie możemy zarówno współpracować w grupie, jak i rywalizować z innymi grupami. Jest to niewątpliwie dobra okazja do tego, aby poznać miejsca, które mają ciekawą historię. Mimo że zna się historię miasta i regionu to jednak o takich wydarzeniach, które państwo poruszyliście w tych questach nie wiedzieliśmy – podkreślił Sebastian Kruszelnicki, zdobywca II miejsca.

A było o co powalczyć, ponieważ wśród nagród ufundowanych przez Powiat Leżajski znalazły się m.in. trzy tablety Lenovo M8HD, trzy pary bezprzewodowych słuchawek Sony WF-C500, trzy opaski sportowe Mi Smart 6 oraz dziewięć pamięci flash drive Goodram.

Nagrody wręczyli zwycięzcom: przedstawicielka Rady i Zarządu Powiatu Leżajskiego Dorota Wylaź, dyrektor SOSW Tomasz Chrząstek oraz naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku Katarzyna Ćwikła.

Nowe questy są już dostępne na stronie www starostwa.

Dziękujemy dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, Fundacji Questingu za wzorową współpracę i zaszczepienie bakcyla questingu w powiecie leżajskim. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do uczestników warsztatów, w efekcie których powstały nowe questy: Stanisławowi Chmurze, Krzysztofowi Rogowskiemu, Robertowi Franusowi, Romanowi Federkiewiczowi, Magdalenie Niemczyk, Adrianowi Rauzie, Edycie Doleckiej, Natalii Sawickiej i Agacie Jakubowkskiej. Przede wszystkim zaś dziękujemy za obecność i entuzjazm wszystkim wspaniałym uczestnikom grywalizacji, a zwłaszcza licznej reprezentacji młodzieży, którzy podjęli trud przejścia questów i współtworzyli z nami to wydarzenie.

Fot. Dawid Wiech
    Więcej zdjęć na profilu facebookowym Powiatu Leżajskiego