80. rocznica pacyfikacji Woli Zarczyckiej

27 czerwca 2023

20 czerwca 1943 r. oddziały hitlerowskie, w odwecie za wspieranie AK, przeprowadziły pacyfikację Woli Zarczyckiej. Aresztowano wówczas 700 mężczyzn. Przy pomocy konfidentów sporządzono listę mieszkańców, co do losów których decyzję miał podjąć sąd złożony z kilku niemieckich oficerów i konfidenta. Pojmanych dzielono na cztery grupy. Część wypuszczono, część skazano na wywózkę do obozów i więzień, zaś 76 mężczyzn rozstrzelano. Przed wykonaniem egzekucji ofiary okrutnie skatowano.

W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, 20 czerwca br., aby uczcić pamięć zamordowanych, mieszkańcy wsi, przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji oraz duchowieństwo wzięli udział w nabożeństwie i uroczystości przy pomniku ofiar pacyfikacji. Powiat Leżajski reprezentowali Starosta Leżajski Marek Śliż i Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, którzy złożyli okolicznościowy wieniec pod pomnikiem.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicowych odbyły się w dniach 17-19 czerwca również inne wydarzenia, m.in.: Rowerowy Rajd Pamięci 1943, którego ośmiokilometrowa trasa wiodła wokół przysiółków sołectwa otoczonych 80 lat temu przez wojska niemieckie, Piknik Militarny oraz konferencja edukacyjna w Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej połączona z otwarciem wystawy Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: www.nowasarzyna.eu
    Fot. Jan Zybura, ks. Andrzej Bienia