25 lat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

4 kwietnia 2022

2 kwietnia 2022 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej  odbyły się  uroczyste obchody 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.  Na zaproszenie Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego oraz osobiste zaproszenie Marszałka Sejmu II kadencji Józefa Zycha udział w obchodach wzięła delegacja z powiatu leżajskiego w składzie: Starosta Leżajski Marek Śliż, Członek Zarządu Krzysztof Trębacz, radny Rady Powiatu Leżajskiego Marek Leszczak, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Zbigniew Trębacz, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński  oraz naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Katarzyna Ćwikła.

W spotkaniu poświęconym ustawie zasadniczej uczestniczyli również wicemarszałkowie Sejmu,  marszałkowie Sejmu II kadencji i Senatu III kadencji, a także byli premierzy oraz parlamentarzyści. Szczególnym gościem i prelegentem był nasz rodak z powiatu leżajskiego Marszałek Sejmu II kadencji  Józef Zych, który w swoim wystąpieniu stwierdził,  że Konstytucja z 1997 r. „nie jest konstytucją ugrupowań, a konstytucją polskiego narodu”.  Należy podkreślić, że Marszałek Józef Zych przekazał do Muzeum Ziemi Leżajskiej w depozyt jeden z oryginałów pierwszej Konstytucji podpisanej przez siebie jako przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. Konstytucję oraz wiele innych ciekawych artefaktów związanych z osobą marszałka można oglądać w Muzeum Ziemi Leżajskiej na wystawie pn. ,,Ze wsi na Wiejską czyli Marszałek Józef Zych w służbie Ojczyzny, Kościoła i Ziemi Leżajskiej”.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia 2 kwietnia 1997 r.

PREAMBUŁA

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,

odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,

my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,