Zamknij mobilną wersję WCAG

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

30 listopada 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

    1 grudnia od 1988 roku jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS – jeden z najbardziej uznanych międzynarodowych dni zdrowia. Okazja ta jednoczy ludzi z całego świata w celu podniesienia świadomości na temat HIV/AIDS i zademonstrowania międzynarodowej solidarności – zwłaszcza podczas rokrocznie prowadzonych kampanii społecznych. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

    Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie czego zagrożone są miliony istnień ludzkich.

    Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy musimy włączyć się w działania, aby również pomóc w tej walce.

    HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

    • 38 400 000 osób żyło z HIV;
    • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
    • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
    • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

    W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS.
    1 448 chorych zmarło.

    W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

    1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i bliskimi.

    Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju. Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje następującym sesjom:

    • Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
    • Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
    • Aktualne problemy zakażeń HIV i koinfekcji.

    Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem aids2022.pl.

     

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka
    Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS