Zamknij mobilną wersję WCAG

Zmarł por. Henryk Atemborski

31 grudnia 2021

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Zmarł por. Henryk Atemborski, Przyjaciel Powiatu Leżajskiego, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz postać niezwykle zaangażowana w upowszechnianie turystyki.

  Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. W okresie wojny związany był
  z partyzantką ziemi kieleckiej Narodowych Sił Zbrojnych. Walczył w Brygadzie Świętokrzyskiej. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany.

  W 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK  WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był przewodnikiem, przodownikiem
  i instruktorem krajoznawstwa PTTK oraz członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r. Kombatant.

  Od 5 maja 2002 do 22 kwietnia 2003 odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy. Był niezwykle aktywny w sprawach społeczno-politycznych. Często uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą i różnymi ugrupowaniami.

  Był także członkiem Związku Harcerstwa Polskiego i wraz z Tadeuszem Rzepeckim założył 1 drużynę harcerstwa im. A. Małkowskiego w Nieszowie.

  Za swoje działania był wielokrotnie odznaczony m.in. Złotym Krzyżem zasługi RP, Medalem „Pro Patria”, Medal The Liberation of Europe gen. Pattona.

  W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Przyjaciela Powiatu Leżajskiego w kategorii Osobowość.

  Rodzinie oraz bliskim zmarłego składamy wyrazy współczucia.

   

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka
  Foto: FORUM/Andrzej Hulimka, www.polskieradio24.pl