XXIV Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i Dożynki Powiatowe

12 września 2023

Już po raz dwudziesty czwarty, 8 września, w Święto Narodzenia Matki Bożej, do leżajskiej bazyliki przybyły formacje mundurowe z całego Podkarpacia oraz delegacje wieńcowe z powiatu leżajskiego, aby wziąć udział w corocznej Pielgrzymce Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i Dożynkach Powiatowych, organizowanych przez Powiat Leżajski i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Dla rolników wydarzenie to jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy, zaś dla służb mundurowych – okazją do zawierzenia swojego zdrowia i bezpieczeństwa Matce Bożej Leżajskiej.

Pielgrzymkę rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek. Nabożeństwo poprzedził uroczysty przemarsz formacji mundurowych ulicą Mickiewicza spod Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz przejście spod Domu Pielgrzyma barwnego korowodu delegacji wieńcowych reprezentujących poszczególne gminy powiatu leżajskiego. W tym roku do bazyliki przybyło dwadzieścia jeden delegacji, a misternie wykonane wieńce dożynkowe tradycyjnie spoczęły u stóp ołtarza polowego i niezmiennie budziły zachwyt oglądających.

Gospodarzem tegorocznych dożynek była Gmina Leżajsk, a funkcję starostów pełnili Danuta i Stanisław Kulec z Brzózy Królewskiej.

W uroczystości wzięły udział następujące służby mundurowe: Wojsko Polskie, czyli 21 Brygada Strzelców Podhalańskich – w tym roku kompanię honorową wystawił 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Wojska Obrony Terytorialnej – pododdział honorowy 3 Podkarpackiej Brygady Terytorialnej, wystawiony przez 32 Batalion Lekkiej Piechoty Nisko, Służba Więzienna z Rzeszowa, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej z Przemyśla, Izba Administracji Skarbowej, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, klasa wojskowa i pożarnicza z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Straż Ochrony Kolei, Nadleśnictwo Leżajsk, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Rzeszowa, Straż Miejska, Związek Harcerstwa Polskiego oraz inne służby, które noszą mundur.

Ponadto w pielgrzymce wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: poseł na Sejm RP Jerzy Paul, poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Karol Ożóg i Mieczysław Tołpa, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek oraz Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, prezydium oraz radni Rady Powiatu Leżajskiego, wójtowie i burmistrzowie, komendanci policji oraz straży pożarnej z terenu województwa podkarpackiego i dowódcy pozostałych służb mundurowych, samorządowcy, radni powiatowi oraz gminni, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych, a także pielgrzymi przybywający w tym dniu do sanktuarium.

Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej oraz Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, zaś oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej odczytał Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak, a Modlitwę Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej – starościna dożynek.

W trakcie nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Bożej Leżajskiej za otrzymane łaski.

Bezpośrednio po liturgii uczestnicy pielgrzymki udali się na poczęstunek przy Domu Pielgrzyma. Wspólnemu posiłkowi towarzyszył występ Kapeli Ludowej z Giedlarowej.

Organizatorzy dziękują następującym sponsorom za wsparcie: Zakładowi Mięsnemu Smak Górno, Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Firmie „ORZECH” z Kolbuszowej, Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu Agrohurt z Rzeszowa oraz ZPOW „Hortino” Sp. z o.o. w Leżajsku.

Za pomoc i zaangażowanie w organizację pielgrzymki organizatorzy kierują wyrazy wdzięczności do: policji, państwowej straży pożarnej, Jednostki Strzeleckiej 2035 z Leżajska, harcerzy z Komendy Hufca Leżajsk, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku, Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku, gminnych ośrodków kultury, Zespołu Szkół Licealnych, leżajskiego szpitala, Zarządu Dróg Powiatowych w Leżajsku oraz wszystkich tych, na których życzliwość mogą co roku liczyć przy organizacji wydarzenia.

Fot. Dawid Wiech