XXIII Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i XXIII Dożynki Powiatowe

12 września 2022

8 września w Święto Narodzenia Matki Bożej, corocznie odbywa się Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączona z Dożynkami Powiatowymi organizowana przez Powiat Leżajski i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Obchody przyciągają do świątyni rzesze pielgrzymów. W tym roku już po raz dwudziesty trzeci przybyli przedstawiciele formacji służb mundurowych z Podkarpacia oraz rolnicy z powiatu leżajskiego. Dzień ten jest szczególny zarówno dla rolników, którzy celebrują zwieńczenie całorocznego trudu pracy, jak i dla mundurowych, którzy na co dzień poprzez swoją służbę strzegą bezpieczeństwa i niosą pomoc drugiemu człowiekowi.

Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej J. E. Ks. Bp Jan Wątroba. Nabożeństwo tradycyjnie poprzedził uroczysty przemarsz formacji mundurowych ulicą Mickiewicza spod Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

W uroczystości wzięły udział następujące służby mundurowe: Wojsko Polskie – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich reprezentowana przez 16 Batalion Saperów z Niska, Wojska Obrony Terytorialnej – 32 Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, Służba Więzienna, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Izba Administracji Skarbowej, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego im. gen. Andersa z Krakowa, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska oraz klasa wojskowa i pożarnicza z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Straż Ochrony Kolei, Nadleśnictwo Leżajsk, Straż Miejska oraz po raz pierwszy Inspekcja Transportu Drogowego. W związku z tym, że pielgrzymka połączona jest z Dożynkami Powiatowymi, brały w niej udział również delegacje wieńcowe z gmin: Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, Leżajsk oraz Kuryłówka. Łącznie w uroczystości uczestniczyło 29 sołectw z terenu powiatu leżajskiego.

W wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście, m.in.: Marszałek Sejmu II Kadencji Józef Zych, poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, II Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Majkut wraz z radnymi powiatowymi, wójtowie i burmistrzowie, samorządowcy, radni gminni,  komendanci policji i straży pożarnej z terenu województwa oraz dowódcy pozostałych służb mundurowych, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz organizacji społecznych, a także pielgrzymi przybywający w tym dniu do sanktuarium. W uroczystości uczestniczyła również delegacja z miasta Berezań na Ukrainie.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2035 i ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była Gmina Kuryłówka, reprezentowana przez Wójta Gminy Agnieszkę Wyszyńską oraz starostów dożynek: Teresę i Jana Kusych z Brzyskiej Woli. Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej oraz Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Do ważnych akcentów podkreślającymi nadzwyczajny charakter wydarzenia należały: odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej, który odczytał Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak oraz Modlitwa Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej odczytana przez starościnę tegorocznych dożynek.

W trakcie nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych formacji mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Boskiej za otrzymane łaski. Po zakończeniu liturgii uczestnicy dożynek udali się na ciepły posiłek przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości, podczas którego wystąpiła Kapela „Wiemy o co chodzi” z Kuryłówki.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc przy organizacji następującym firmom i instytucjom: Zakładowi Mięsnemu Smak Górno, Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Firmie „ORZECH” z Kolbuszowej, Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu Agrohurt z Rzeszowa, ZPOW „Hortino” Sp. z o.o. w Leżajsku, Browarowi w Leżajsku Grupa Żywiec S.A., Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, Jednostce Strzeleckiej 2035 z Leżajska, harcerzom z Komendy Hufca Leżajsk, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku, Gminnym Ośrodkom Kultury, Zespołowi Szkół Licealnych, SP ZOZ w Leżajsku i Zarządowi Dróg Powiatowych w Leżajsku.

MB
    Fot. Wacław Padowski