Zamknij mobilną wersję WCAG

„Wyklęci przez komunistów – zapamiętani przez lud” – relacja z wykładu w Muzeum Ziemi Leżajskiej

9 marca 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 8 marca br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się wykład pt. „Wyklęci przez komunistów – zapamiętani przez lud”.

  Wykład poprowadził historyk dr Dariusz Półćwiartek, pełniący również funkcję przewodniczącego Rady MZL oraz nauczyciel Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

  Po zakończonym wykładzie młodzież z jednej ze szkół zwiedziła poszczególne wystawy stałe oraz czasowe m.in. wystawę historii miasta i regionu, wystawę etnograficzno-zabawkarską oraz ekspozycję rzeźb Wincentego Pażyry.

  W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z leżajskich szkół średnich: zarówno z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego, jak i z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki.

  Ponadto udział w wydarzeniu wzięli: dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Leżajsku Monika Smoleń, członek Rady MZL Stanisław Chmura, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, oddział w Leżajsku Andrzej Szumilas, wielkokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich (bohater jednej z ostatnich wystaw zorganizowanych w muzeum) Jan Krauz.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej składa serdeczne podziękowania prelegentowi dr. Dariuszowi Półćwiartkowi za przeprowadzenie wykładu oraz wszystkim przybyłym za udział w wydarzeniu.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka