Wernisaż wystawy „Rzeźby Wincentego Pażyry” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

2 marca 2023

28 lutego w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Rzeźby Wincentego Pażyry”. Dotychczas Muzeum posiadało w swoich zbiorach kilkanaście eksponatów autorstwa rzeźbiarza, jednak po raz pierwszy dysponuje tak bogatą kolekcją obejmującą nie tylko prace w drewnie, lecz także zdjęcia, broszury czy nagrody. Ekspozycja ta jest długo wyczekiwanym owocem współpracy placówki z Antonim Bereziewiczem, członkiem Rady Muzeum.

Wśród obecnych na spotkaniu gości znaleźli się m.in.: Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, O. Waldemar Czerwonka z Parafii Horyniec-Zdrój, dyrektor Biura Poselskiego Jerzego Paula Agnieszka Kopacz, Przewodniczący Rady Muzeum dr Dariusz Półćwiartek oraz jej członkowie: Roman Szałajko i Stanisław Chmura, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku Stanisław Jaworski.

Ponadto w wernisażu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku z nauczycielem Andrzejem Tofilskim, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku wraz z nauczycielką Katarzyną Wiatrowicz, uczestnicy Dziennego Domu Pobytu Senior+ z Przychojca, przedstawiciele Stowarzyszenia Sarzyńskich Zwiadowców Historii oraz mieszkańcy naszego powiatu.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości przez dyrekcję muzeum oraz podziękowań ze strony Wicestarosty Leżajskiego Lucjana Czenczka, dyrektora Biura Poselskiego Jerzego Paula Agnieszkę Kopacz oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzeja Rychla.
    Następnie odbył się występ muzyczny dzieci i młodzieży z Centrum Kultury i Biblioteki w Nowej Sarzynie, specjalnie przygotowany na tę okoliczność przez Magdalenę Czechowicz-Dulian. Młodzi artyści zaprezentowali kilka wybranych utworów, w tym piosenkę, której refren doskonale zharmonizował się z myślą przewodnią całej uroczystości: „Sztuka cię szuka, daj się odnaleźć. W muzeach nudno nie musi być wcale”.

Antoni Bereziewicz wygłosił krótką prelekcję na temat życia, osiągnięć i twórczości Wincentego Pażyry. Po nim głos zabrał sam artysta, dzieląc się refleksjami na temat własnych doświadczeń i przekonań. Szczególną i wyrazistą częścią tej wypowiedzi był apel skierowany bezpośrednio do obecnej wśród publiczności młodzieży, na której niebawem spocznie obowiązek potrzymania polskich tradycji, powoli odchodzących w zapomnienie. Po przekazaniu kwiatów, podziękowań i uroczystych gratulacji  uczestnicy wernisażu udali się przed salę wystawową, gdzie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, po czym wszyscy zwiedzili tytułową wystawę.

Muzeum serdecznie dziękuje publiczności za udział w wernisażu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zwiedzanie wystawy. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja 2023 r.

MZL