Uwaga! Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

16 lutego 2022

Alt=""

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed zjawiskiem, jakie może  wystąpić na terenie powiatu leżajskiego:

Zjawisko: Silny wiatr/2

Ważność: od godz. 05:00 17 lutego 2022 do godz. 02:00 18 lutego 2022

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, miejscami w porywach do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze  porywy prognozowane są w dzień. W nocy z czwartku na piątek porywy stopniowo będą słabły.

Silnym porywom wiatru w nocy, jak i w dzień towarzyszyć będą burze.

Obszar: powiat leżajski

Prawdopodobieństwo:  80%

Czas wydania:  o godz. 11:52 16 lutego 2022 r.

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Bartłomiej Pietras

Gdy wieje silny wiatr, należy pamiętać, aby:

– usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
    – przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
    – zamknąć okna i drzwi,
    – nie zatrzymywać się pod drzewami,
    – zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
    – przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
    – uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe
    z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

ZK