Trwa rewitalizacja piwnic w Muzeum Ziemi Leżajskiej

9 kwietnia 2020

Alt=""

Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności prace w ramach rewitalizacji piwnic Muzeum Ziemi Leżajskiej wciąż trwają.

Dotychczas wykonano nowe schody wejściowe (stare zostały całkowicie wyburzone) i posadzki oraz prowadzono czasochłonne prace przy rewaloryzacji ścian zmierzające do nadania pierwotnej wartości poprzez odczyszczanie, uzupełnianie i wymianę cegieł. Ponadto przygotowano instalacje do ogrzewania podłogowego oraz zgodnie z wytycznymi Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie wyburzono komin (zaburzający aspekt historyczny obiektu).

Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 2 mln zł. Na zaplanowaną inwestycję placówka otrzymała. 1,6 mln. zł. z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków krajowych. Natomiast środki w wysokości 400 tyś. zł Muzeum otrzymało od organizatora tj. Powiatu Leżajskiego.

Po zakończeniu wszelkich prac budowlanych (IV kwartał 2020 roku) rozpoczęty zostanie kolejny etap związany z zakupem sprzętu multimedialnego oraz wyposażenia ekspozycji.

Nowo powstająca ekspozycja w Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie bazować na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych i nagłośnieniowych wraz z obecnością światowej klasy sprzętu m.in. rzutników, projektorów multimedialnych wyświetlających obraz. Dokonana zostanie aranżacja przestrzenna klatki schodowej, trzech sal i wąskiego korytarza. Prezentacja zostanie zorganizowana w taki sposób, aby poprowadzić widza przez kolejne wydarzenia historyczne, które będą połączone ze sobą w chronologicznie ułożony ciąg. Nie zabraknie również tradycyjnych makiet, grafik, plansz, wizualizacji oraz gablot, w której będą prezentowane muzealia archeologiczne.

Ponadto w zakres inwestycji dodatkowo ujęto m.in. zakup demontowalnej sceny, na której będą mogły odbywać się plenerowe występy artystyczne, zakup 6 drewnianych stoisk straganowych, (również demontowalnych i przenośnych) przeznaczonych do użytku tymczasowego w czasie kulturalnych imprez plenerowych, wymiana oświetlenia budynków zespołu od strony dziedzińca, wykonanie pergoli w konstrukcji drewnianej zlokalizowanej pomiędzy oficynami południowymi, montaż dodatkowych urządzeń interaktywnych dla dzieci (m.in. drewniane zabawki) wymianę wszystkich ławek ogrodowych, koszy, stojaków na rowery, rozbudowę konstrukcji wsporczej dla istniejącej uprawy chmielu dla pełniejszej prezentacji (nawiązanie do ekspozycji browarniczej), utwardzenie dojścia na zaplecze oficyny południowo-wschodniej (do adaptowanej piwnicy).

Wierzymy, że utworzenie powyższej ekspozycji stałej będzie stanowić jedną z podstawowych usług kulturalno-turystycznych Powiatu Leżajskiego.

MZL