Spotkanie on-line Pierwszej Damy ze społecznością SOSW w Leżajsku oraz Starostą Leżajskim

22 stycznia 2021

W minioną środę Pierwsza Dama spotkała się z zaprzyjaźnioną społecznością Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku oraz Starostą Leżajskim. Podopieczni placówki gościli Małżonkę Prezydenta w swojej szkole w marcu 2019 roku, zaś rok wcześniej, w siedzibie głowy państwa, wystąpili z bożonarodzeniowym repertuarem artystycznym. Wideokonferencja rozpoczęła się od rozmowy Agaty Kornhauser-Dudy ze starostą Markiem Śliżem oraz dyrektorem placówki Tomaszem Chrząstkiem.

Na wstępie dyrektor SOSW przedstawił obecną sytuację ośrodka, który funkcjonuje stacjonarnie od początku roku szkolnego z zachowaniem środków ostrożności ze względu na szczególną uwagę i troskę, których potrzebuje każdy z uczniów, a które trudno zapewnić on-line. W placówce prowadzone jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze grupowe i indywidualne oraz całodobowa opieka dla wychowanków. Podopieczni kształcą się w przedszkolu, szkole podstawowej, szkole branżowej oraz przysposabiającej do pracy. – Zdaję sobie sprawę, że nauka zdalna w specjalnych ośrodkach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Cieszę się, że pracę w Państwa placówce, jedynym ośrodku tego typu w powiecie, udaje się kontynuować w trybie dostosowanym do potrzeb jego podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda. Rozmowa ze starostą Markiem Śliżem oraz dyrektorem SOSW dotyczyła działalności placówki, wprowadzonych po wybuchu pandemii środków ostrożności, podjętych w ostatnich miesiącach inicjatyw edukacyjnych i programu rozbudowy ośrodka.

Następnie Pierwsza Dama spotkała się zdalnie z uczniami, którzy zaprezentowali najnowszy repertuar muzyczno-recytatorski, opowiedzieli o przygotowaniach do świąt i nauce. Młodzi ludzie są bardzo utalentowani; od lat zdobywają najwyższe miejsca w konkursach, przeglądach i festiwalach, a do udziału w nich, jak przyznali podczas rozmowy z Pierwszą Damą bardzo tęsknią. Wspominali też niedawne ferie i zimowe zabawy.

– Bardzo gratuluję i jestem pełna uznania dla nauczycieli ośrodka. Miałam okazję ich poznać tutaj w Pałacu Prezydenckim i podczas wizyty w Leżajsku. Zaangażowanie pedagogów jest ogromne, a panująca w szkole atmosfera wyjątkowa. Dziękuję za niezwykle radosne spotkanie, a w nowym roku życzę wszystkiego najlepszego uczniom, wychowawcom i rodzicom – powiedziała Pierwsza Dama za zakończenie spotkania.

Źródło informacji i zdjęć: prezydent.pl/pierwszadama