Zamknij mobilną wersję WCAG

„Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

17 kwietnia 2024

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Do końca maja na dziedzińcu Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie można bezpłatnie obejrzeć nową plenerową wystawę czasową pt. „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów ”.

  Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji.

  Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili.

  Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy.

  Wystawa do leżajskiego Muzeum trafiła bezpośrednio z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka gdzie 23 marca miejsce to otrzymało właśnie oficjalną nazwę Rodziny Ulmów.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka