Zamknij mobilną wersję WCAG

„Różaniec i radło” – nowa wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

5 lutego 2021

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Po wielu miesiącach oczekiwania związanych  z ograniczeniami z powodu pandemii, Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na nową wystawę czasową, przygotowaną przez firmę SPES MEDIEVAL  MARKET  pt. „Różaniec i radło”, czyli samowystarczalność zakonów duchownych na przestrzeni wieków.

  W realistyczny sposób przedstawione zostały na niej dawne zawody, którymi trudnili się członkowie zakonów takich jak: cystersi, benedyktyni, dominikanie, bernardyni czy kartuzi. Wśród nich należy wyróżnić garncarzy, stolarzy, bednarzy, pszczelarzy, powroźników, skrybów (kopistów) czy szczególnie związanych z naszym regionem – piwowarów bernardyńskich. Narzędzia i surowce do wyrobu poszczególnych dóbr (skóry, drewno, sznury, glina, chmiel, słody) oraz ubiory zakonników wiernie oddają klimat epoki, w której przyszło im żyć, pracować, modlić się i oddawać posłudze duszpasterskiej wśród wiernych.

  Wystawa czynna od 1 lutego br.

  W związku z zagrożeniem epidemiologicznym prosimy o bezwzględne stosowanie się do zasad i zaleceń sanitarnych na terenie Muzeum.

  Na brązowym tle napisy literami stylizowanymi na staropolską, odręczną czcionkę. W prawym górnym rogu logo muzeum. Na dole strony dwie grafiki przedstawiające średniowiecznych mnichów wykonujących prace rzemieślnicze.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka