Przekaż 1% podatku na rzecz opieki i rehabilitacji Zdzisława Zawilskiego

22 lutego 2022

Zdzisław Zawilski (ur. 1953) – muzyk, pieśniarz, działacz kultury, wieloletni pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, zawodowo związany z ZPOW Hortino/Poltino (dawniej Hortex) w Leżajsku, społeczny współpracownik Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, współorganizator licznych wydarzeń artystycznych, oświatowych i społecznych, wyjazdów do Lwowa i na Kresy Południowo-Wschodnie, współzałożyciel i uczestnik leżajskiej lwowskiej kapeli podwórkowej, nieformalny lider zespołu weselnego, z którym przez 25 lat grał i bawił gości na kilkuset weselach, ponadto przewodnik po Ziemi Leżajskiej, znawca historii Leżajska, nauczyciel śpiewu i gry na instrumentach, organista w Przychojcu i Łukowej, wieloletni chórzysta w chórze Emaus.

Radny Powiatu Leżajskiego dwóch kadencji, współorganizator wydarzeń muzycznych dla osób przebywających w domach pomocy społecznej, niepełnosprawnych dzieci oraz ludzi po transplantacjach, wodzirej setek imprez organizowanych przez zakłady pracy, jednostki administracyjne, instytucje kultury, wspólnoty religijne, stowarzyszenia międzynarodowe, promotor kultury ziemi leżajskiej w Polsce i Europie, nadto znany powszechnie artysta zabawiający dowcipami i anegdotami, określany jako dusza towarzystwa i człowiek-orkiestra.

W maju 2021 przebył udar krwotoczny (wylew), przez co doznał lewostronnego paraliżu i utracił możliwość samodzielnego przemieszczania się oraz wykonywania czynności lewą ręką (w tym gry na instrumentach muzycznych). Skutkiem tego wymaga stałej opieki w czynnościach codziennych oraz rehabilitacji pomagającej mu odzyskiwać sprawność. Obecnie przebywa w ośrodku rehabilitacyjno-opiekuńczym „Leśniówka” w Turzy.

Alt=""