Zamknij mobilną wersję WCAG

Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

7 sierpnia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  W ubiegły wtorek, 1 sierpnia br., Muzeum Ziemi Leżajskiej uczciło pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego w 79. rocznicę jego wybuchu. Wydarzenie miało charakter plenerowego Pikniku Patriotycznego i zorganizowane zostało wspólnie z władzami Powiatu Leżajskiego oraz objęte honorowym patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża. Sierpniowe obchody rocznic Powstania Warszawskiego należą do największych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Muzeum i odbywają się regularnie już od wielu lat.

  Na scenie część artystyczną zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, członkowie grupy wokalnej „Zawirowani w pasji” prowadzonej przez Ewelinę Grabowską, a także artyści z Teatru Muzycznego „Broadway”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk. Rozbrzmiały patriotyczne pieśni, w śpiewanie których włączyła się także publiczność.

  VI edycja jednodniowej wystawy pt. „Broń i mundur” dostępna była do bezpłatnego zwiedzania wewnątrz Muzeum. Ekspozycja ta, zorganizowana pod honorowym patronatem Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie, przedstawia w pełni użytkową broń współczesną i historyczną, jak również mundury wybranych jednostek wojskowych. Pozostałe, stałe wystawy muzealne pokazujące Historię Miasta i Regionu oraz Etnografię i Zabawkarstwo także objęte zostały możliwością bezpłatnego zwiedzania.

  W ramach dodatkowych atrakcji w Pikniku Patriotycznym udział wzięły: Straż Pożarna z KP PSP w Leżajsku, Policja z KPP w Leżajsku, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie, Służba Więzienna z Zakładu Karnego w Rzeszowie, Jednostka Strzelecka 2035 Leżajsk, ZHP Hufiec Leżajsk i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Leżajsku. Ww. uczestnicy prezentowali m.in. swoje wyposażenie, ubiory i pojazdy, a z zainteresowanymi dzielili się zasadami pierwszej pomocy czy tajemnicami na temat wykonywanej pracy.

  Nie zabrakło bezpłatnej grochówki wojskowej, przygotowanej przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Nie zapomniano też o najmłodszych – dla dzieci dostępne były nieodpłatne kolorowanki patriotyczne, dmuchaniec ze zjeżdżalnią i malowanie twarzy. Na zewnętrznym stoisku obok Muzeum zakupić można było tradycyjne drewniane zabawki, w tym te wykonane i malowane ręcznie przez pracowników Muzeum Ziemi Leżajskiej

  O 17:00 miał miejsce kulminacyjny punkt Pikniku – obchody tzw. godziny „W”. W 1944 roku, tego dnia, o tej porze dano sygnał do wszczęcia akcji „Burza”, rozpoczynając tym samym Powstanie Warszawskie. W ramach uczczenia tego wydarzenia na placu muzealnym rozbrzmiały syreny alarmowe, odpalono race w kolorach białym i czerwonym, a w niebo poszybowały dziesiątki balonów. Publiczność uczciła ten moment chwilą ciszy.

  W wydarzeniu udział wzięli licznie zebrani mieszkańcy powiatu, przedstawiciele szkół, instytucji, ośrodków i stowarzyszeń. Powiat Leżajski reprezentowali: Starosta Leżajski Marek Śliż, członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz oraz przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź wraz z radnymi. Ponadto obecny był Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Leżajsku st. bryg. Józef Kludys, mjr. Artur Prymon reprezentujący 18 pułk artylerii w Nowej Dębie, mjr Konrad Łożański Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, w imieniu leżajskiej Policji obecny był Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinspektor ruchu Krzysztof Farion, przedstawiciele leżajskich strzelców oraz harcerzy. W wydarzeniu udział wzięli również radni Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej na czele z jej przewodniczącym dr Dariuszem Półćwiartkiem.

  Organizatorzy tj. Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Powiat Leżajski serdecznie dziękują sponsorom oraz partnerom za włączenie się w tą piękną uroczystość. Serdecznie wyrazy wdzięczności kierowane są do:

  Jednostki Strzeleckiej JS 2035 Leżajsk

  Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk

  ZHP Hufiec Leżajsk

  18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie

  Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku

  Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie

  Komenda Powiatowej Policji w Leżajsku

  Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku

  Oddziału bankowego: Credit Agricole w Leżajsku (ul. Kołłątaja 1b)

  Muskus Studio z Jelnej

  Regionalnego Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego

  Stowarzyszenia HEKS RING z Paszczyny

  Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej

  Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku

  Teatru Muzycznego Broadway

  Grupy Wokalnej Zawirowani w pasji prowadzonej przez Panią Ewelinę Grabowską

  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Leżajsku

  MZL

  Fot: MZL, Dawid Wiech

  Informacje zamieściła: Monika Baj