Potrzebujesz pomocy psychologicznej? Sprawdź, gdzie możesz ją uzyskać zdalnie

2 kwietnia 2020

Alt=""

W ostatnich dniach nasze życie wywróciło się do góry nogami. Niepokoimy się o swoje miejsca pracy, jesteśmy zamknięci w czterech ścianach, nie mamy kontaktu ze znajomymi i rodziną, boimy się zakażenia. Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce jest dużym obciążeniem dla naszego zdrowia psychicznego. W sytuacjach kryzysowych wsparcie społeczne jest bardzo ważnym elementem powrotu do równowagi. Kiedy wydarzy się trudna sytuacja, która dotyka większą liczbę osób, chcemy się jednoczyć, gromadzić, by okazywać sobie wzajemne wsparcie. Tymczasem w walce z koronawirusem jesteśmy zmuszeni do ograniczenia kontaktów społecznych, zachowania dystansu społecznego lub zupełnej izolacji w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby.

Specjaliści ostrzegają, że wraz z epidemią koronawirusa, może powstać także epidemia depresji.

Ta sytuacja jest trudna zarówno dla dzieci  jak i dorosłych z wielu powodów. Rodzice i dzieci czują się zagubieni w tej trudnej rzeczywistości, co jest zupełnie naturalne biorąc pod uwagę okoliczności. Nikt z nas przecież  nie przeżył takiej sytuacji.

Jeśli czujemy się stale przygnębieni, samotni, nie dajemy sobie rady z codziennością i stresem lub martwimy się o swój stan zdrowia, poszukajmy fachowej pomocy. Również jeśli mamy kłopot z naszym dzieckiem, nie wiemy jak utrzymać go w domu, jak zorganizować mu czas, ułatwić adaptację do nauki w formie zdalnej, pomóc mu poradzić sobie z trudnymi emocjami, warto porozmawiać o tym z osobą, która się na tym zna.

W szkołach naszego powiatu pracują psychologowie i pedagodzy szkolni, z którymi nadal można się kontaktować w różny sposób. Na stronach internetowych szkół podane są dostępne formy kontaktu z nimi np. poprzez telefon, komunikatory społecznościowe.

Pomoc psychologiczną można również uzyskać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku, która uruchomiła dodatkowe, zdalne kanały komunikacji ze swoimi specjalistami. Kontakt może odbywać się za pomocą telefonu (17 242 07 99, tel. kom. 693 660 799), poczty elektronicznej (poradnialezajsk@o2.pl), komunikatorów społecznościowych i wideorozmów (psycholog Monika Chrząstek z PPP oraz pedagog Ewa Rejman z SP nr 3 są dostępne na Messengerze.)

Zróbmy wszystko, aby wspólnie przetrwać ten trudny czas.