Zamknij mobilną wersję WCAG

Ogólnopolski protest rolników

12 lutego 2024

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  9 lutego w całym kraju rozpoczął się protest rolników, którzy w ponad 260 miejscach w zablokowali ruch drogowy wyrażając tym sprzeciw m.in. przeciwko niekorzystnej decyzji Komisji Unii Europejskiej.

  Wśród głównych postulatów protestujących rolników są: natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego Zielonego Ładu i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej, zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy.

  Ponadto rolnicy domagają się także rozbudowy infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych, ograniczenia biurokracji w rolnictwie i zwiększenia limitu pomocy z 25 tys. do 50 tys.

  W powiecie leżajskim protest odbywał się na skrzyżowaniu drogi krajowej 77 z drogą gminną 10468R. Z protestującymi spotkali się samorządowcy z terenu powiatu: burmistrzowie i wójtowie gmin, a także Starosta Leżajski Marek Śliż, który w rozmowie z rolnikami zapewnił ich, że samorząd popiera protest.

  Więcej o proteście w najbliższym numerze „Kuriera Powiatowego”.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka