Nowa lekcja tematyczna w Muzeum Ziemi Leżajskiej

6 lutego 2020

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza dzieci ze szkół podstawowych z terenu powiatu leżajskiego (lub inne grupy zorganizowane) do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanej lekcji nawiązującej do aktualnej wystawy czasowej „Średniowieczna wędrówka szlakiem św. Jakuba – Camino de Santiago (Santiago de Compostela)”.

Spotkanie ma na celu przybliżenie historii i znaczenia szlaku świętego Jakuba poprzez zwiedzenie wyżej wspomnianej wystawy czasowej. Następnie uczestnicy wykonają muszlę z kolorowego papieru na wzór muszli, która jest symbolem szlaku świętego Jakuba. Na koniec przewidziane jest wykonanie wspólnego zdjęcia pamiątkowego przy postaci średniowiecznego pielgrzyma. Fotografie zostaną wysłane do każdej ze szkół na pamiątkę wizyty w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Droga św. Jakuba jest jednym z najstarszym szlaków pątniczych w Europie i prowadzi do miasta św. Jakuba – Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Takiej podróży podejmuje się wiele osób, m.in. Grzegorz Zmuda Trzebiatowski w 2006 roku, który podczas 40-dniowej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba pokonał wyznaczoną trasę w stroju średniowiecznego pielgrzyma. To właśnie o jego pielgrzymce traktuje wystawa, którą można obejrzeć w leżajskim muzeum.

Ekspozycja zawiera fotografie przedstawiające m. in. piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi podczas wędrówki oraz średniowieczny strój podróżnika nawiązujący do przedstawień zawartych w piętnastowiecznych manuskryptach.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW