Niewiasty i rycerze, czyli Dzień Kobiet w powiecie leżajskim

11 marca 2019

Poemat chwalący urodę i przymioty niewiasty, walka rycerzy o rękę wybranki i opowieść o najważniejszych wartościach etosu rycerskiego to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestniczki spotkania z okazji Dnia Kobiet zorganizowanego 8 marca przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża i Dyrektora MZL Jacka Kwiecińskiego.

Panie, które zdecydowały się odwiedzić w tym dniu muzeum, tuż po przekroczeniu progu placówki zostały powitane przez rycerzy w pełnym rynsztunku, Starostę Leżajskiego Marka Śliża, Wicestarostę Leżajskiego Lucjana Czenczka, Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztofa Trębacza oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Leżajskiego Adama Wylazia i otrzymały symboliczną różę.

Rycerski anturaż nie był w tym dniu przypadkowy, bowiem spotkaniu towarzyszyła wystawa „W rycerskim obozie”, która przybliża realia życia codziennego w czasie wyprawy wojennej. Ekspozycję można oglądać do 7 czerwca br.

Pokaz walki rycerskiej i wykład nawiązujący do wystawy zaprezentowali członkowie grupy rekonstrukcyjnej „SCUTUM” z Sanoka.

Ostatnim punktem w programie wydarzenia był występ duetu wokalno-akustycznego „Lola i Przemo”, tworzonego przez Mariolę Nizołek i Przemysława Przywarę, laureatów wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

W takim dniu nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku, który został przygotowany i podany przez cukierników Cukierni Dębnianka.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW