Zamknij mobilną wersję WCAG

Niepełnosprawność budująca

15 marca 2019

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Ukazanie nowego spojrzenia na niepełnosprawność w kontekście osiągnięć osób niepełnosprawnych to jeden z celów spotkania zorganizowanego 13 marca w Muzeum Ziemi Leżajskiej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Leżajsku. Konferencja skierowana była przede wszystkim do pedagogów, psychologów szkolnych, wychowawców i nauczycieli bibliotekarzy z powiatu leżajskiego.

  Osoby niepełnosprawne dzięki wielkiemu apetytowi na życie oraz woli walki zdobywają szczyty często niedostępne osobom pełnosprawnym. Jednak sukcesem jest dla nich niekiedy coś, czego ujęcie w kategorię sukcesu nie przyszłoby do głowy osobom z pełną dyspozycją fizyczną i psychiczną. Jeżeli doda się do tego radość towarzyszącą najmniejszemu osiągnięciu, to uzyska się gotowe narzędzie do inspirowania pełnosprawnej młodzieży i przeciwdziałania depresji, która dotyka coraz większą liczbę młodych ludzi. Zagadnienie to stanowiło główny przedmiot zainicjowanej przez bibliotekę konferencji.

  Spotkanie otworzyła Dyrektor PBW Filii w Leżajsku Halina Szeliga, która omówiła m.in. cele przedsięwzięcia i zapoznała jego uczestników z prezentacją „Ludzie niepełnosprawni, którzy osiągnęli sukces”. Następnie opowieściami o swoich osiągnięciach podzielili się z zebranymi Patryk Grab, członek nowosarzyńskiego Stowarzyszenia „Dobry Dom” i Ewa Kazak, poetka, uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej. O oprawę artystyczną zadbały Monika Szpunar i Agnieszka Ćwikła, doświadczone wokalistki i uczestniczki Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie. Osiągnięcia wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku w zakresie pokonywania własnych ułomności zaprezentowały Dyrektor SOSW Bożena Garbacka i Renata Ordyczyńska. Podczas spotkania wystąpił także Prezes Stowarzyszenia „Dobry Dom” Marek Piechuta, który opowiedział zarówno o działalności organizacji, jak i o sukcesach jej podopiecznych.

  W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych: Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, Sekretarz Miasta Leżajsk Agnieszka Wyczarska oraz dyrektorzy szkół i placówek z terenu powiatu.

  Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek korespondujących z omawianymi podczas spotkania zagadnieniami.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
  Fot. PBW Filia w Leżajsku