Zamknij mobilną wersję WCAG

Nieodpłatne świadczenia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

24 października 2023

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Równolegle do działającego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej, działa w Polsce również ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy dla pokrzywdzonych.

  Osoby pokrzywdzone przestępstwem w ramach Funduszu Sprawiedliwości mogą skorzystać ze wsparcia i pomocy, takich jak m.in. pomoc prawna, wsparcie psychologiczne, wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego, wparcie materialne, możliwość pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, a także przejściowych problemów z zobowiązaniami czynszowymi.

  Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym mieści się w Leżajsku przy ul. Mickiewicza 20, działa on w każdy wtorek i czwartek w godzinach 09:00-14:00. Szczegółowe informacje na temat punktu dostępne są pod numerem telefonu 698 895 868.

  Z inicjatywy Funduszu Sprawiedliwości uruchomiona została również pierwsza w kraju ogólnokrajowa telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Przez całą dobę można dzięki niej anonimowo uzyskać informacje o możliwości pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Oprócz numeru telefonu do błyskawicznego kontaktu (+48 222 309 900) służy również specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.

  Wykaz placówek w całym kraju: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

  Szczegółowy zakres świadczeń: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/

  ED-S

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka