Zamknij mobilną wersję WCAG

Narkotyki i dopalacze zabijają – debata społeczna

10 czerwca 2019

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  W ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, w sali Muzeum Ziemi Leżajskiej, 24 maja, odbyła się debata społeczna pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Policjanci wspólnie z uczestnikami dyskutowali o zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków i dopalaczy. Dała ona również możliwość promocji ogólnopolskiej kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, zainaugurowanej 2 kwietnia br. przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

  Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski, który przywitał uczestników oraz zwrócił uwagę na to, jak ważną sprawą jest profilaktyka i współpraca instytucji w zakresie walki z narkomanią.

  Patronatem honorowym debatę objął Poseł na sejm RP Jerzy Paul oraz Starosta Leżajski Marek Śliż. Partnerem spotkania było Muzeum Ziemie Leżajskiej w Leżajsku.

  Udział w spotkaniu wzięli między innymi Starosta Leżajski Marek Śliż, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczacy Rady Powiatu Adam Wylaź, Dyrektor Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Leżajsku Leszek Solarz wraz z pracownikami, Kierownik Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Leżajsku Grzegorz Stępniowski, samorządowcy, inne służby mundurowe, dyrektorzy szkół, pedagodzy, dyrektorzy i kierownicy instytucji szczebla powiatowego oraz gminnego.

  Celem debaty była wymiana informacji i dyskusja na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku podkom. Rafał Młynarski i podkom. Jan Kucło przedstawili uczestnikom spotkania aspekty prawne i działania profilaktyczne leżajskiej komendy. W trakcie spotkania został przedstawiony spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

  Specjalne wystąpienia i prezentacje na temat roli Inspekcji Sanitarnej w sytuacji zgłoszenia zatruć dopalaczami, uwarunkowań zażywania substancji psychoaktywnych, konsekwencji społecznych uzależnienia  zaprezentowali:  Kierownik Nadzoru Janusz Nowak oraz starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku Andżelika Podkasany.

  Grzegorz Stępniowski omówił zagadnienie odnoszące się do uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz przypomniał, że zażycie chociażby raz tzw. „dopalaczy” niesie poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale również i życia.

  Na debacie nie zabrakło tematu związanego z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacją „Moja Komenda” i programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Na specjalnym stanowisku zaprezentowano profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera substancje do złudzenia przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Walizka służy do edukowania osób dorosłych, między innymi rodziców i nauczycieli, aby zwiększyć ich czujność.

  Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski i sugestie.

  KPP w Leżajsku