Zamknij mobilną wersję WCAG

MZL zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

15 lutego 2022

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 2 marca, o godz. 17.00

  W programie:

  – występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w leżajsku,

  – wysłuchanie prelekcji pt. „Żołnierze Wyklęci – wierni Bogu i Ojczyźnie” w wykonaniu dr. Dariusza Półćwiartka, nauczyciela z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

  – słodki poczęstunek.

  Wstęp wolny.

  ————————-

  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź opluwani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

  Alt=""

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka