Zamknij mobilną wersję WCAG

Muzeum zaprasza przedszkola i szkoły na czerwcowe lekcje oraz warsztaty muzealne

9 czerwca 2021

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  W związku z ponownym otwarciem szkół muzeum jeszcze w obecnym miesiącu zaprasza dzieci i uczniów z przedszkoli oraz szkół na specjalnie zorganizowane warsztaty powiązane ze zwiedzaniem nowej wystawy czasowej pt. „Różaniec i radło” oraz stałych ekspozycji: etnograficzno-zabawkarskiej i Historycznej Miasta i Regionu.

  Wystawa „Różaniec i radło”, czyli samowystarczalność zakonów duchownych na przestrzeni wieków w realistyczny sposób przedstawia dawne zawody, którymi trudnili się członkowie zakonów takich jak: cystersi, benedyktynie, dominikanie, bernardyni czy kartuzi. Wśród nich należy wyróżnić garncarzy, stolarzy, bednarzy, pszczelarzy, powroźników, skrybów (kopistów) czy szczególnie związanych z naszym regionem – piwowarów bernardyńskich.

  Lekcja I: „W drewnianej chacie”
  Interesująca lekcja o dawnym życiu mieszkańców wsi. O wystroju wnętrz dawnych domów i budowie sprzętów, jakimi posługiwano się w gospodarstwie. Lekcja o tradycyjnym zdobnictwie wzorami ludowymi: strojów, naczyń, a w szczególności mebli, z wykorzystaniem eksponatów znajdujących się na wystawie etnograficzno-zabawkarskiej. Uczniowie podczas zajęć zaprojektują wnętrze drewnianej chałupy, sami narysują meble i ozdobią je na ludowo.
  Grupy docelowe: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych,
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6 zł (od osoby)

  Lekcja II: „Skrzynia posagowa”- posag dla panny
  Ciekawa lekcja o tradycyjnych zwyczajach ludowych, o zdobnictwie ubiorów ludowych (wzory lasowiackie), z wykorzystaniem dawnych kształtów i elementów malowanych na zabawkach leżajskich. Uczestnicy lekcji udekorują własnym wzorem ludowym skrzynię posagową.
  Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Etnograficzno-zabawkarskiej.
  Grupy docelowe: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6 zł (od osoby)

  Lekcja III: „Zabawka moich dziadków”– lepienie z gliny garnków, misek, kubków lub zwierzątek. Zajęcia o tradycjach i historii wyrobu zabawek glinianych i drewnianych w Leżajsku. O zawodzie garncarza i narzędziach, jakimi się posługiwał podczas pracy. Uczniowie zapoznają się z techniką wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim i wzorami, jakimi były zdobione. Na lekcji ulepią z gliny własne zwierzątko lub naczynie, które następnie ozdobią wymyślonym przez siebie wzorkiem ludowym.
  Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy etnograficzno-zabawkarskiej i wystawy czasowej „Różaniec i radło”.
  Grupy docelowe: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6zł (od osoby)

  Lekcja IV: „Średniowieczny skryba” – lekcja o liternictwie
  Bardzo ciekawe zajęcia z kaligrafii, połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej ” Różaniec i radło”. Podczas zajęć uczestnicy poznają warsztat średniowiecznego skryby i sami będą mogli sprawdzić się w jego zawodzie.
  Do rąk uczestników trafi zaostrzone pióro do kaligrafii i atrament, a następnie poznają stylizowane litery i spróbują odtworzyć ich kształty. Po kilku ćwiczeniach wykaligrafują swoje imię lub inicjały.
  Grupy docelowe: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6 zł (od osoby)

  Lekcja V: „Dzieje Leżajska w starym dokumencie, rysunku i fotografii”
  Lekcja ukazująca w przekrojowy sposób dzieje miasta za pomocą prezentacji multimedialnej z komentarzem prowadzącego. Uczniowie biorą aktywny udział w lekcji, sporządzając notatki na specjalnie przygotowanym formularzu. .
  Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy Historycznej Miasta i Regionu.
  Grupy docelowe: uczniowie szkół podstawowych ( klasy V- VIII) i szkół średnich
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 4 zł (od osoby)

  Lekcja VI: „Kolorowy świat zabawek” – w warsztacie zabawkarza
  Zajęcia mające na celu przedstawienie w prosty sposób historii zabawkarstwa w naszym regionie. Dzieci poznają lokalne wzory i kolory zabawek, a także zasady ich działania. Każdy uczestnik będzie mógł wcielić się w rolę zabawkarza i ozdobić według własnego wzoru drewnianą zabawkę, którą będzie mógł zabrać ze sobą do domu.
  Zajęcia połączone są ze zwiedzaniem wystawy etnograficzno-zabawkarskiej.
  Grupy docelowe: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6 zł (od osoby)

  Lekcja VII: „Ręce pełne pracy” – dawne zawody
  Zajęcia koncentrują się na przedstawieniu dzieciom zawodów wykonywanych niegdyś w zakonach. Uczestnicy zapoznają się m.in. z warsztatem garncarza, powroźnika czy pszczelarza, będą mieli szansę osobiście wprawić niektóre z urządzeń w ruch. W ramach zajęć przewidziany jest wyrób prostej świeczki z węzy pszczelej, którą dzieci będą mogły zachować na pamiątkę.
  Zajęcia połączone są ze zwiedzaniem wystawy czasowej pt. „Różaniec i radło”.
  Grupy docelowe: uczniowie szkół podstawowych
  Czas trwania lekcji: 60 minut
  Cena: 6 zł (od osoby)

  Zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej

  Ponadto: Muzeum oferuje kompleksowe zwiedzanie dwóch stałych ekspozycji tj. historii miasta i regionu oraz etnograficzno-zabawkarskiej w promocyjnej cenie 4 zł od osoby. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnika. Czas zwiedzania wynosi ok. 60 minut. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich (maks. 1 klasa).

  Pytania i rezerwacje w sprawie lekcji oraz zwiedzania Muzeum należy kierować
  na numer tel. 17 240 22 35 wew. 15 lub na adres e-mail: informacja@muzeum-lezajsk.pl

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka