Modernizacja ekspozycji browarniczej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

23 kwietnia 2020

Alt=""

Poza wykonywaniem inwentaryzacji zbiorów muzealnych oraz księgozbioru w bibliotece, prowadzeniem wszelkich spraw związanych z rewitalizacją piwnicy muzeum na cele ekspozycyjne, produkcją tradycyjnych leżajskich zabawek, pracami porządkowymi na terenie obiektu, odnawianiem „zabawek gigantów” i organizowaniem konkursów internetowych dla mieszkańców powiatu leżajskiego, pracownicy muzeum zajmują się również modernizowaniem jednej ze stałych wystaw, czyli Ekspozycji Browarniczej.

Konieczność jej odświeżenia wynika z faktu, że ekspozycja nie była remontowana od roku 2008 tj. od czasu kiedy powstała. Obecnie trwa malowanie ścian zgodnie z wykonanym projektem (ściany były w kolorze żółtym i pomarańczowym). Ciekawostką jest, że nowa kolorystyka jest dokładnym odzwierciedleniem palety barw (panton) pochodzącym z marki Browaru Leżajsk. W zaplanowanych pracach konieczna będzie częściowa wymiana oświetlenia, gablot oraz uporządkowania tematycznego eksponatów.

Modernizowana ekspozycja przedstawia historię browarnictwa światowego oraz browarnictwa na ziemi leżajskiej, obrazuje proces produkcji złotego trunku, przedstawia niezwykłe eksponaty związane z historią piwowarstwa tj. kufle, gadżety, etykiety i główne nagrody które zdobył leżajski browar. Niebywałą atrakcją, którą może obejrzeć jest maszyna parowa z 1897 r. pochodząca z muzeum amsterdamskiego. Maszyna nie tyle co stoi, ale i również działa. Niestety, nie na parę, ale się kręci i robi duże wrażenie na zwiedzających. Dodatkowo zwiedzający w trakcie projekcji filmu mają okazję bliżej poznać historię światowego browarnictwa degustując jednocześnie złoty trunek (co oczywiście dotyczy tylko osób pełnoletnich).

MZL