Ministerstwo Kultury przyznało dotację na zakup sprzętu dla orkiestry powiatowej

21 kwietnia 2020

Utworzenie sali koncertowej na potrzeby działalności kulturalnej Powiatu Leżajskiego otworzyło możliwości do kolejnych działań w tym obszarze. Stworzenie orkiestry, która zapewniałaby oprawę artystyczną powiatowym (i nie tylko) wydarzeniom było wśród nich priorytetem. Orkiestra nie może jednak funkcjonować bez profesjonalnego sprzętu.

Aby taki zapewnić, Powiat Leżajski złożył wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Infrastruktura Kultury 2020. Celem programu jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.

Zadanie o nazwie „Zakup wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej Sali Koncertowej Powiatu Leżajskiego” otrzymało dofinansowanie w wysokości 150 000 zł. Powiat Leżajski jako wnioskodawca zabezpieczy kwotę 50 000 zł na wkład własny do ww. projektu. W ramach naboru do programu Infrastruktura Kultury zostało złożonych 567  wniosków z czego 205 wniosków zostało dofinansowanych w pierwszym etapie wraz z odwołaniami.
    Powiatowa Sala Koncertowa utworzona jest przy Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, a orkiestra pod batutą Michała Grzywny podjęła już swoją działalność  inaugurując ją koncertem w dniu otwarcia nowo utworzonej sali.

Dzięki zakupowi odpowiedniego wyposażenia Powiat Leżajski będzie miał możliwość sprostać społecznym oczekiwaniom w zakresie rozwoju i dostępu do nowoczesnej oferty kulturalno-edukacyjnej. Bazując na wytworzonej infrastrukturze i zakupionemu wyposażeniu samorząd planuje prowadzić ożywioną działalność w zakresie upowszechniania kultury, edukacji kulturalnej oraz działalności artystycznej, o zasięgu nie tylko lokalnym ale również regionalnym i międzynarodowym. Organizowane będą koncerty muzyki poważnej, patriotycznej, recitale, wystawy prac plastycznych, fotograficznych i innych, seanse filmowe, spotkania, promocje literatury, wieczory poetyckie, warsztaty aktorskie, warsztaty wokalne oraz wiele innych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych