Leżajska Noc Muzeów pod znakiem muzyki

2 października 2020

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów odbyła się 27 września 2020 r. z powodzeniem pomimo trudności atmosferycznych oraz sanitarno-epidemiologicznych. Po raz kolejny Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało ciekawą ofertę kulturalną dla wszystkich chętnych do odwiedzenia placówki. Wydarzenie, które zostało przeniesione z maja na wrzesień, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu leżajskiego.

Od godziny 14.00 do 17.00 każdy, kto przyszedł do muzeum, mógł bezpłatnie zwiedzić wszystkie ekspozycje muzealne, zarówno stałe: Historii miasta i regionu, Etnografii i zabawek, Browarnictwa, jak i czasowe: Odnaleźć siebie…, XI Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli, Browary Craftowe Polski (D-K), autorską wystawę Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Sarzyńscy Zwiadowcy Historii”, wystawę prac malarskich Roksany Paszek, uczennicy klasy pierwszej Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku.

Wieczorem mieszkańcy powiatu leżajskiego zgromadzili się licznie w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Leżajsku, gdzie o godzinie 17:00 rozpoczęła się część artystyczna, której otwarcia dokonał Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek oraz dyrektor MZL Jacek Kwieciński.

Pierwszą atrakcję stanowiła prezentacja przebojów muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu Powiatowej Orkiestry „Divertimento” z Leżajska pod batutą Michała Grzywny oraz Grupy Wokalnej „Meritum” działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. W zaprezentowanym repertuarze znalazły się takie utwory jak: „Crimson Tide”, „Never enough”, „Chwytam wiatr”, „Polskie drogi” i inne.

O godzinie 18:15 przed zgromadzoną publicznością w spektaklu muzycznym „Tańczyć do utraty tchu”  zaprezentowali się artyści Teatru Muzycznego BROADWAY działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej. W programie pojawiły się: „Tango milonga”, „Tango notturno”, „Libertango”, polska wersja znanego tanga argentyńskiego „El Choclo”, „Tango adrusowskie” oraz inne. Występujący artyści zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

Po zakończeniu części artystycznej zainteresowani zwiedzaniem muzeum mogli w bezpłatnie obejrzeć wszystkie ekspozycje muzealne od godziny 20:00 do 22:00.

Głównymi organizatorami Nocy Muzeów było Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Powiat Leżajski. Współorganizatorem – Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk, natomiast partnerami – Miejski Ośrodek Kultury w Leżajsku oraz firma PB Light Paweł Burda. Sponsorami uroczystości byli Browar Leżajsk – Fundusz Społeczny Grupy Żywiec oraz Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.

MZL