Lądowisko dla śmigłowców w leżajskim szpitalu finalistą konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

12 września 2019

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs już od ponad dwudziestu lat nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów.

Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku wyróżniających się szczególnymi walorami. W konkursie mogą brać udział zarówno nowo wybudowane obiekty w przestrzeni urbanistycznej, jak i obiekty poddane modernizacji.

W finale tegorocznej edycji konkursu znalazł się projekt, którego inwestorami byli Powiat Leżajski oraz leżajski szpital, a projektem tym jest „Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na terenie SP ZOZ w Leżajsku”.

Gala wręczenia nagród odbyła się 5 września na Zamku Królewskim w Warszawie i uczestniczyli w niej: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek oraz dyrektor SP ZOZ Marian Furmanek.

Lądowisko zostało oficjalnie oddane do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Zwiększyło ono dostępność do wysokiej jakości usług zdrowotnych na poziomie opartym o standardy obowiązujące w państwach Unii Europejskiej, wpłynęło na efektywność świadczonych usług ratownictwa medycznego, a także wzrost bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz życia mieszkańców w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowano i doposażono również SOR w niezbędny sprzęt medyczny oraz w jedno stanowisko intensywnej terapii i dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, dzięki czemu obecnie można prowadzić działania resuscytacyjne na czterech stanowiskach jednocześnie.

Całkowita wartość zadania wyniosła 4 194 471,96 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 3 077 098,38, a także ze środków Powiatu Leżajskiego w wysokości 680 000 zł. Ponadto za kwotę 100 000 zł Powiat zakupił 20-arową działkę  z przeznaczeniem na lądowisko i parking. Pozostała kwota to wkład własny SP ZOZ.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW