Jubileusz 40-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska”

14 czerwca 2019

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” działający przy Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku jest wizytówką nie tylko szkoły, ale i całego powiatu od lat. Swoje  programy artystyczne prezentował na wielu przeglądach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych, osiągając liczne sukcesy. W roku bieżącym zespół obchodzi 40-lecie powstania.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się  8 czerwca. Złożyły się na nie: msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, przemarsz ulicą Mickiewicza do Zespołu Szkół Technicznych i koncert galowy.

Podczas uroczystej gali wręczono pamiątkowe statuetki osobom i instytucjom mającym szczególny wkład w rozwój i funkcjonowanie Zespołu. Otrzymali je: Starosta Leżajski Marek Śliż, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Halina Samko, byli Wicedyrektorzy ZST: Wojciech Tokarz, Jan Buszta, pierwszy Kierownik Zespołu Czesława Zawadzka, kapelmistrzowie: Władysław Staroń, Bogdan Pęcak oraz choreografowie: Jan Brzuzan i Rafał Dyrda. Wspomniano też o wielkim wkładzie w rozwój zespołu ś.p:. Czesława Zawieruckiego i Dyrektora ZST Mieczysława Sroki. Pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci cyfrowej wersji kronik grupy otrzymali byli i obecni opiekunowie „Ziemi Leżajskiej”.

Nie zabrakło również gratulacji i życzeń od przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych ośrodków kultury, dyrektorów szkół i Przewodniczącej Rady Rodziców przy ZST.

Koncert galowy uświetniły swoimi występami zaproszone zespoły: „Mała Ziemia Leżajska”, „San”, „Złoty Potok”, „Zagrodzianie”, „Wolany”, „Folkband”. Oczywiście wystąpiły też grupy taneczne „Ziemi Leżajskiej”, w tym byli wychowankowie zespołu, których układy wzbudziły największy aplauz publiczności.

Jubileusz 40-lecia powstania Zespołu stał się doskonałą okazją do spotkania byłych i obecnych członków zespołu. Część z nich przybyła z całymi rodzinami, dzięki czemu koncert galowy miał niezwykle ciepły, rodzinny charakter.

Galę poprowadzili: Aneta Burszta i Bartosz Zygmunt, wspomagani przez obecnego Kierownika Zespołu Artura Pęcaka oraz kapelmistrza Tomasza Kycię. Choreografię przygotowała Paulina Szpilka, oprawę muzyczną – Tomasz Kycia. Opiekę nad tancerzami sprawowała Agata Zygmunt.

ZST