Zamknij mobilną wersję WCAG

„Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku” – nowa wystawa plenerowa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

31 marca 2021

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Od 30 marca na dziedzińcu Muzeum będzie można bezpłatnie zwiedzić nową plenerową ekspozycję zatytułowaną „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”

  Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury.

  Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 r. pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r. i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką. Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień, znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie.

  Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, na Ukrainie i we Francji, trwały ponad rok. Celem ekspozycji, która będzie dostępna zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.

  Wystawę będzie można zwiedzić do końca maja 2021.

  Wzdłuż głównej alejki prowadzącej do muzeum ustawiono biało-czarne plansze z informacjami dotyczącymi postaci Piłsudskiego i Petlura. W tle widoczny budynek muzeum.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka