Zamknij mobilną wersję WCAG

Ekspozycja browarnicza w Muzeum Ziemi Leżajskiej ponownie otwarta

22 maja 2020

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Już od najbliższej niedzieli tj. 24 maja Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na zwiedzanie gruntownie odnowionej ekspozycji browarniczej.

  Zmodernizowana ekspozycja przedstawia historię browarnictwa światowego oraz browarnictwa na ziemi leżajskiej, obrazuje proces produkcji złotego trunku, przedstawia niezwykłe eksponaty związane z historią piwowarstwa tj. kufle, gadżety, etykiety i główne nagrody które zdobył leżajski browar. Niebywałą atrakcją, którą można obejrzeć jest maszyna parowa z 1897 r. pochodząca z muzeum amsterdamskiego. Maszyna nie tylko cieszy oko, ale również działa. Niestety, nie na parę, ale za pomocą silnika elektrycznego. Wprawiana jest w ruch, obrazując jej zasadę działania, co robi duże wrażenie na zwiedzających. Dodatkowo zwiedzający w trakcie projekcji filmu mają okazję bliżej poznać historię światowego browarnictwa degustując jednocześnie złoty trunek (oczywiście dot. osób pełnoletnich).

  Konieczność odnowy związana była z faktem, że ekspozycja nie była remontowana od roku 2008 tj. od czasu, kiedy powstała. Prace objęły, poza gruntownym uporządkowaniem tematycznym, m.in. malowanie ścian zgodnie z wykonanym projektem (dotychczas ściany były w kolorze żółtym i pomarańczowym). Ciekawostką jest to, że nowa kolorystyka jest dokładnym odzwierciedleniem palety barw (panton) pochodzącym z marki Browaru Leżajsk.

  Serdecznie zapraszamy.
  MZL