Dzień Kobiet w Muzeum Ziemi Leżajskiej

15 marca 2023

„Ty siostrę we mnie masz” – pod takim tytułem w niedzielę, 12 marca, odbył się widowiskowy recital słowno-muzyczny w Muzeum Ziemi Leżajskiej zorganizowany przez placówkę przy współorganizacji Powiatu Leżajskiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża.

Jako cztery przyjaciółki w rolach głównych wystąpiły: Ewelina Grabowska, Marta Kiełbowicz, Ewelina Sokal i Aleksandra Federkiewicz. Towarzyszyły im zespół „za5pierwsza” oraz młode artystki tworzące grupę o nazwie „Zawirowani w pasji”, w skład której weszły: Maria Szklanny, Aleksandra Ledwożyw, Julia Pleśniarska oraz Oliwia Urban.

Widowisko zostało zorganizowane z okazji Dnia Kobiet i miało charakter teatru połączonego z dużą dawką muzyki, w którym humor i wzruszenie nieustannie mieszały się ze sobą. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu gości przez dyrektora muzeum, życzenia obecnym na wydarzeniu paniom złożyli kolejno: Starosta Leżajski Marek Śliż, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i członek Rady Muzeum Karol Ożóg oraz przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź.

Jako pierwsze wystąpiły dziewczynki z grupy „Zawirowani w pasji”, po czym rozpoczęła się część główna. Całość odbyła się na specjalnie przygotowanej scenie, w otoczeniu scenografii, z wykorzystaniem profesjonalnego nagłośnienia oraz oświetlenia. Za reżyserię, scenariusz, repertuar i przygotowanie wokalne odpowiadała Ewelina Grabowska. Artystka zaznaczyła, iż był to jej reżyserski debiut i podziękowała za to, że został on tak ciepło przyjęty. Za aranżacje muzyczne odpowiedzialny był Tomasz Miazga.

Na uwagę zasługuje niesamowita frekwencja, która przerosła oczekiwania organizatorów. Dlatego w tym miejscu kierujemy podziękowania w stronę uczestników wydarzenia, którzy pomimo ograniczonej przestrzeni dzielnie towarzyszyli nam do samego końca. Szczególnie podziękowania składamy paniom, które tak licznie przybyły na widowisko. Mamy nadzieję, że symboliczny prezent w postaci róży oraz poczęstunek lampką szampana sprawił, że będą panie miło wspominały ten dzień.

Oprócz wyżej wymienionych gości udział w spotkaniu wzięli również: członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Marek Leszczak oraz przewodniczący Rady Muzeum dr Dariusz Półćwiartek.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Bartłomiejowi Urbańskiemu, który odpowiedzialny był za nagłośnienie. Bardzo dziękujemy także restauracji Gospoda u Więcławów za użyczenie zastawy szklanej.

Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę  Eweliny Grabowskiej, której inicjatywa, talent i zaangażowanie były niezastąpione podczas organizacji widowiska.

MZL