Zamknij mobilną wersję WCAG

Dworek na Sandomierskiej odzyskał dawny blask

2 października 2019

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnościami funkcjonujące przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Leżajsku rozpoczęło rok szkolny już w nowej siedzibie. Budynek klasycystycznego dworku na ulicy Sandomierskiej przeszedł gruntowny remont i został oddany do użytku w sierpniu. Była to jedna z ważniejszych inwestycji realizowanych przez Powiat Leżajski, wobec której istniały spore oczekiwania społeczne. 2 października odbyło się oficjalne otwarcie dworku.
  W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Wylaź, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański,Ks. prałat. Józef Łobodziński dziekan dekanatu Leżajskiego,  ks. Dziekan Marek Cisek, dyrektor SOSW Tomasz Chrząstek, zastępca dyrektora SOSW Beata Kaszycka, była dyrektor SOSW Bożena Garbacka, radni powiatowi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek powiatowych, uczniowie i kadra pedagogiczna SOSW oraz rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola.
  Jeszcze do 2017 roku dworek należał do Skarbu Państwa, jednak dzięki staraniom Starosty Leżajskiego Marka Śliża i decyzjom podjętym przez Radę Powiatu Leżajskiego w sierpniu tego samego roku był już własnością powiatu. Pozyskanie obiektu było możliwe dzięki zamianie dokonanej między Powiatem a Skarbem Państwa. Przedmiotem zamiany były: działka wraz z budynkiem dworku oraz teren na tyłach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, gdzie znajdowały się garaże Starostwa Powiatowego. Do sfinalizowania zamiany przyczyniła się także deklaracja dyrektora szkoły muzycznej dotycząca budowy auli koncertowej, która ma powstać w miejscu garaży.
  Dzięki remontowi udało się przywrócić dworkowi jego dawną świetność i co ciekawe pierwotny kolor, czyli tzw. „starą biel”, do czego przyczyniły się wyniki badań konserwatorskich. Znajdują się w nim m.in. sale edukacyjne, fizjoterapeutyczne, gimnastyki korekcyjnej, gabinety specjalistyczne, pokój sypialny, pomieszczenia gospodarcze, administracyjne i winda wewnętrzna. Ponadto na terenie działki znajduje się plac zabaw, ogródek sensoryczny, ścieżki o różnych typach nawierzchni, boisko do gier zespołowych i trzy altany. Całkowita wartość zadania to ok. 2 116 830 zł.
  Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW