Zamknij mobilną wersję WCAG

Zespół Dworu Starościńskiego

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Zespół Dworu Starościńskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Leżajskiej, położony jest nieopodal leżajskiego rynku, przy ulicy Mickiewicza 22. Składa się z parterowego dworu i czterech również parterowych oficyn. Został wybudowany w latach 1760-1770 dla ówczesnego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. Niekiedy bywa nazywany zamkiem.

  Mieściło się w nim gimnazjum miejskie, następnie liceum do 1975 r., a jako ostatnia – szkoła podstawowa. W 2004 r. zespół przejęło Starostwo Powiatowe w Leżajsku, z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewitalizacji – m.in. dzięki funduszom unijnym – i 1 stycznia 2008 r. już jako Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.

  W ofercie placówki znajdują się trzy ekspozycje stałe: Ekspozycja Historii Miasta i Regionu, Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska oraz Ekspozycja Browarnicza. Ponadto działalność muzeum urozmaicają liczne wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno-naukowe oraz projekcje filmowe. Placówka organizuje również lekcje muzealne dla dzieci połączone z różnego rodzaju warsztatami.

  Więcej informacji na temat historii Zespołu Dworu Starościńskiego i działalności Muzeum Ziemi Leżajskiej na stronie www.muzeum-lezajsk.pl

  Zdjęcie: Piotr Jaworek

  Galeria: