Zamknij mobilną wersję WCAG- Starostwo Powiatowe w Leżajsku

• Zrestartuj ustawienia

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Wyślij odnośnik

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się w leżajskiej Bazylice Zwiastowania NMP prawie od trzech dekad, w okresie od czerwca do sierpnia każdego roku. Corocznie bierze w nim udział kilkudziesięciu artystów światowej sławy z kraju i zagranicy. Barokowe organy w Leżajsku są jednymi z najznakomitszych w Europie, a ich znaczenie stale rośnie właśnie dzięki organizowanemu festiwalowi. Koncerty, których odbywa się kilkanaście każdego roku, skupiają rzesze sympatyków szczelnie wypełniających bazylikę. Festiwal to również promocja Leżajska, ale przede wszystkim organów – światowej “perły” baroku.

Historia festiwalu nie jest może zbyt długa, ale na pewno barwna. O pełniejszym wykorzystaniu możliwości zabytkowych, leżajskich organów myślało wielu ludzi, zarówno leżajszczan, jak i znawców oraz miłośników muzyki organowej. Plany i marzenia zmaterializowały się w roku 1992, dzięki staraniom muzykologów Jacka Krysy i Piotra Jackowskiego. Pierwszy leżajski festiwal odbył się w tymże roku w ramach II Koncertów Organowych – Stalowa Wola.