Zamknij mobilną wersję WCAG

Cymbały znane i nieznane – młodzi artyści z Grodziska Dolnego zbierają fundusze na wydanie płyty

22 czerwca 2020

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

    Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „ARTISTIC”, wspiera wydanie dwupłytowego albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich w wykonaniu Michała Rydzika i jego uczniów. Projekt obejmuje nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.

    Obecnie nie wydano tego rodzaju płyty, pomimo iż zbiory w tym zakresie są ogromne, chociażby nagrania zebrane w ramach Spotkań Cymbalistów. Tradycja gry na cymbałach podtrzymywana jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który od 1981 roku organizuje Spotkania Cymbalistów Polski południowo-wschodniej. Spotkania są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego – mówi solista Michał Rydzik.

    „Cymbały znane i nieznane” to wyjątkowe wydanie albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich, instrumentu charakterystycznego dla poszczególnych regionów. Dla Rzeszowszczyzny oraz Warmii i Mazur takim instrumentem są cymbały. Nagranie materiału muzycznego odbyło się Studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów w dniach 18-19 czerwca 2020. Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru. Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową – informuje Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

    Do mistrzów gry na cymbałach z naszego regionu należał niewątpliwie Edward Markocki z Podlesia. Jego wnuk wraz pozostałymi solistami; Michał Rydzik z siostrami: Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik z Grodziska Dolnego k. Leżajska wykonają utwory zawarte w albumie. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Album charakteryzuje się różnorodnością stylów, znajdą się w nim zarówno utwory ludowe, jak i aranżacje muzyki rozrywkowej i klasycznej – dodaje Michał Rydzik.

    19 czerwca 2020 ruszyła zbiórka pieniędzy na 2-częściowy album instrumentalny „Cymbały znane i nieznane”. Platforma crowdfundingowa zrzutka.pl powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, która pomoże uzyskać niezbędne fundusze na ich realizację.  Społeczeństwo współtworzy i wspiera zrealizowanie marzenia, które twórca z pomocą swojej społeczności finalizuje. W zamian wspierający wpłacając określoną wartość na projekt wybierają nagrody (świadczenie zwrotne).

    19 czerwca w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie soliści spotkali się z Farba Films – Kacper Leśniewski, aby nakręcić clip promujący wydanie albumu. Efekt pracy zostanie zamieszczony na profilu solistów pod adresem zrzutka.pl/z/cymbaly-znane-i-nieznane

    Mając na uwadze, iż brzmienie muzyki ludowej zyskuje coraz większą popularność i grono fanów nie tylko w kraju, ale także za granicą wydanie płyty przyczyni się do promocji naszego regionu. Wierzymy, że crowdfunding, umożliwi zrealizowanie zamierzonej inicjatywy i będzie wkładem w rozwój i edukację kulturalną kolejnych pokoleń. Kampanię przygotowujemy w ramach projektu „ARTISTIC” przy ogromnym wsparciu wielu instytucji z regionu, które w codziennej pracy wspierają i promują niematerialne dziedzictwo kulturowe, a także indywidualnych twórców, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do wydania albumu. Teraz liczymy na zaangażowanie i hojność społeczności. Każda złotówka ma znaczenie – podsumowuje Małgorzata Kilian, koordynator projektu, RARR S.A.

    Cymbały były i nadal są wytwarzane przez ludowych twórców. Duże zainteresowanie grą na cymbałach potwierdzają coroczne „Spotkania Cymbalistów” organizowane od 39 lat w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bierze w nich udział, obok wirtuozów gry na cymbałach, spora grupa młodych osób, co jest dowodem na to, że umiejętność gry na tym instrumencie jest nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie i cieszy się coraz większą popularnością. – mówi Maria Kula z WDK Rzeszów. Cymbały (w różnych swoich odmianach) są popularne na całym niemal świecie. Na cymbałach można grać zarówno melodycznie, jak i harmonicznie, co sprawia, że instrument ten jest niezwykle uniwersalny a jednocześnie dość trudny w opanowaniu.

    RARR

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka