Bożonarodzeniowe lekcje oraz warsztaty tematyczne w Muzeum Ziemi Leżajskiej

5 listopada 2019

Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza dzieci/uczniów z placówek oświatowych z terenu powiatu leżajskiego oraz spoza jego granic na lekcje muzealne nawiązujące do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowano następujące lekcje muzealne:
    • Stała pod śniegiem panna zielona – lekcja muzealna dotycząca zwyczaju przystrajania choinki w naszych domach. Bazując na historii i legendach dowiemy się skąd się wzięła, co było przed nią, dlaczego ją ubieramy, jakie znaczenie mają ozdoby na niej zawieszane i wiele innych. Zwieńczeniem zajęć będzie pomalowanie gipsowych ozdób świątecznych, które następnie dzieci będą mogły zawiesić na choince w swoich domach.
    • Świąteczne pierniczki lukrem malowane – interesująca lekcja związana z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, wprowadzająca w klimat przygotowań świątecznych. Uczniowie na zajęciach wykroją z ciasta wzory pierniczków a po ich wypieczeniu własnoręcznie udekorują kolorowym lukrem. Pachnące bożonarodzeniowe wypieki zabiorą ze sobą na domowy świąteczny stół.
    • Historia Bożonarodzeniowej pocztówki – lekcja muzealna dotycząca historii wysyłania kartek świątecznych, jako sposobu na składanie sobie życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poznamy wiele ciekawostek, m.in. jak na początku wyglądały Bożonarodzeniowe pocztówki, jak się zmieniały, jakie przedstawiały motywy i symbole oraz legendy z nimi związane, kto pierwszy ją wysłał, kto wygrał konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim i wiele innych. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie przez każdego kartki świątecznej według własnej inwencji twórczej.
    • Świąteczne cuda z papieru – choinka – ciekawa lekcja wprowadzająca w klimat Świąt Bożego Narodzenia, przybliżająca uczniom polskie tradycje świąteczne oraz historię zielonego drzewka – choinki. Rozwija zdolności manualne, cierpliwość i kreatywność uczniów. Każdy uczestnik zajęć wykona własną choinkę i przyozdobi ją ozdobami świątecznymi.
    • Mikołajki w Muzeum – wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. W ramach zajęć odbędą się gry i zabawy nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Obowiązkowym punktem będzie spotkanie ze świętym Mikołajem, który rozda uczestnikom drobne upominki.
    • Andrzejkowa Wróżka – lekcja o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych. Na zajęciach uczestnicy poznają historię dawnych zwyczajów andrzejkowych oraz wezmą udział we wróżbach (lanie wosku, układanie kapci czy przekłuwanie serc).
    • Dzieje Leżajska w starym dokumencie, rysunku i fotografii – lekcja ukazująca w przekrojowy sposób dzieje miasta za pomocą prezentacji multimedialnej z komentarzem prowadzącego. Uczniowie biorą aktywny udział w lekcji sporządzając notatki na specjalnie przygotowanym formularzu. Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy Historii Miasta i Regionu.
    Wszelkie informacje dotyczące lekcji, grupy docelowej, rezerwacji oraz kosztów przedstawiamy na załączonych kartach informacyjnych.
    MZL