Zamknij mobilną wersję WCAG

Apel parafian ze Zmysłówki

13 lutego 2020

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  W wyniku restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego parafia w Zmysłówce, znajdująca się na terenie gminy Grodzisko Dolne straciła w styczniu br. 43% środków zgromadzonych na rachunku bankowym, darowizn od parafian i innych ludzi dobrej woli, które były przeznaczone na budowę nowego kościoła. W związku z tym parafianie ze Zmysłówki zwracają się do mieszkańców powiatu leżajskiego z poniższym apelem o pomoc.

  _____

  Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zmysłówce powstała w latach osiemdziesiątych XX w., w trudnych czasach stanu wojennego. Mieszkańcy trzech miejscowości: Opalenisk, Zmysłówki i Podlesia wybudowali z wielkim poświęceniem mały, drewniany kościółek, który miał stanowić dla nowej wspólnoty parafialnej tymczasową świątynię.

  Różne okoliczności sprawiły, że kościółek służy wiernym do dnia dzisiejszego, a parafianie wraz z nowym proboszczem – ks. Jackiem Łucem dopiero trzy lata temu podjęli niełatwą decyzję o budowie nowego kościoła. W grudniu 2017 roku zawiązał się komitet budowy, a od stycznia 2018 roku rozpoczęła się zbiórka funduszy. Na początku stycznia bieżącego roku jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość, że Podkarpacki Bank Spółdzielczy, w którym lokowaliśmy nasze pieniądze, został poddany restrukturyzacji, a nas pozbawiono prawie połowy środków gromadzonych z wielkim trudem i poświęceniem ze strony niezamożnych parafian, a także z darowizn instytucji i osób, które zaangażowały się w budowę kościoła.

  O pomoc i interwencję zwróciliśmy się już do odpowiednich organów państwowych oraz parlamentarzystów z naszego rejonu. Jesteśmy jednak realistami i mamy świadomość, że sprawa może ciągnąć się długo (zbyt długo!), a nie ma pewności, co do pozytywnego dla nas jej zakończenia, tj. odzyskania przez naszą parafię wszystkich zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Nie wyobrażamy sobie, by cel, którym jest budowa nowego kościoła, został zniweczony przez niczym nieuzasadnione działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecny drewniany kościółek już niedługo przestanie spełniać swoją funkcję, a koszty budowy nawet niewielkiej świątyni są ogromne, dlatego dla tak małej wspólnoty parafialnej jak nasza (liczącej niespełna 900 osób), każda kwota jest ogromnie ważna.

  Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się, jest niezwykle krzywdząca i trudna. Mieszkańcy naszej parafii to „mała trzódka”, ale ogromnie przywiązana do tradycji i wiary ojców. Świątynia jest najważniejszym dla nas miejscem, centrum życia religijnego, domem Bożym, do którego chętnie i z radością przychodzimy. Mimo dramatycznego położenia nie gaśnie w nas nadzieja, że znajdą się osoby i instytucje, które pomogą nam przezwyciężyć trudności. Liczymy na solidarność wspólnoty wierzących.

  Wierni z parafii Zmysłówka

  Jeśli wśród Czytelników tego tekstu znajdą się życzliwi i hojni darczyńcy, z serca dziękujemy!
  Ofiary można wpłacać na nasze nowe konto:

  Bank PKO S.A. I O. w Leżajsku 26 1240 2630 1111 0010 9623 9196 Darowizna na budowę kościoła.