Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Leżajsku

10 czerwca 2020

Alt=""

W związku z licznymi sygnałami i coraz częstszym nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa epidemicznego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku apeluje, aby dostosować się do obowiązujących rozporządzeń i zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Pomimo braku zakażeń w powiecie leżajskim epidemia nadal trwa, a realne zagrożenie zachorowania SARS-CoV-2 jest nadal duże. Dlatego kierujmy się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością, by chronić siebie i innych przed potencjalnym zarażeniem.

W dalszym ciągu bezwzględnie należy:

• często i dokładnie myć ręce oraz je dezynfekować;
    • zasłaniać usta i nos w przestrzeniach zamkniętych, zwłaszcza w kościołach, sklepach, urzędach i w innych miejscach, gdzie występują skupiska ludzi;
    • zachować dystans społeczny co najmniej 1,5 m od rozmówcy.

Pamiętajmy, że to od nas samych zależy, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie i kraju.

Dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa opracowany przez GIS:

1. Często myj ręce.
    2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni.
    3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych.
    4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
    5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.
    6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
    7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
    8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
    9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
    10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.

PSSE w Leżajsku