Dzień Powiatu Leżajskiego

12 maja 2022

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią obchody Dnia Powiatu Leżajskiego powróciły do swojej pełnej formuły, która pozwoliła na bezpośrednie spotkanie w szerszym gronie.

7 maja, w święto Matki Bożej Pocieszenia, która patronuje powiatowi leżajskiemu, zgodnie z dotychczasową tradycją obchody zainaugurowała msza święta sprawowana przez kustosza leżajskiego sanktuarium o. Klaudiusza Barana.

Po nabożeństwie w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się oficjalna część wydarzenia, czyli wręczenie Nagród Powiatu Leżajskiego osobom oraz instytucjom, które swoją działalnością oraz aktywnością przyczyniają się do wieloaspektowego rozwoju powiatu i jego promocji.

Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali:

• w kategorii Społecznik: Stowarzyszenie Folklorystyczne „Majdaniarze” z Nowej Sarzyny za szczególnie aktywny udziału w życiu lokalnej społeczności, godne reprezentowanie powiatu leżajskiego na terenie województwa i całego kraju; za prężną działalność kulturalną, która od wielu lat aktywizuje oraz inspiruje dzieci i dorosłych do kultywowania tradycji lokalnych, a także za organizację wyjątkowych wydarzeń o charakterze kulturalnym.
    • w kategorii Osobowość: Stanisława Chmurę za wieloletnią aktywność zawodową i społeczną w Leżajsku, za jego wkład w rozwój administracji lokalnej po zmianach w roku 1990 oraz samorządu powiatowego po 1998 r.; za kontynuowanie wielopokoleniowych tradycji rodzinnych w aktywności społecznej m.in. poprzez współtworzenie Leżajskiego Stowarzyszenia Rozwoju i pracę w Radzie Muzeum Ziemi Leżajskiej.
    • w kategorii Przedsiębiorca: firmę Hortino Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o.o. za długoletnią i owocną aktywność na gruncie lokalnym, za wypracowanie marki rozpoznawalnej na rynku krajowym i zagranicznym oraz wieloletni związek z regionem i czynne wspieranie życia kulturalnego i społecznego ziemi leżajskiej;

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, radni powiatowi, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych oraz dyrektorzy szkół oraz instytucji związanych z powiatem leżajskim.

Tak szczególny dzień wymagał adekwatnej oprawy artystycznej, a o taką zadbali młodzi artyści: członkowie zespołu „Labirynt” działającego w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, członkowie kapeli „Ziemia Leżajska” działającej w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku oraz pianistka Monika Paluch.