Zamknij mobilną wersję WCAG

Podróże z klasą

 

 

 

Powiat Leżajski otrzymał dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Podróże z klasą” ustanowionego przez Ministra Edukacji.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

Przyznawane przez ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Powiat otrzymał na ten cel środki finansowe w wysokości 46 080 zł, które zostały przeznaczone na finasowanie dwóch wycieczek szkolnych organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Leżajsku oraz Technikum nr 2 w Leżajsku, wchodzące w skład Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.


Wycieczka do Wrocławia

W dniach 28-29 października uczniowie Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego wzięli udział w wycieczce szkolnej do Wrocławia, która była dofinansowana w ramach przedsięwzięcia ,,Podróże z klasą”.

Uczniowie klasy 3F wraz z opiekunami pojechali na dwudniową wycieczkę do Wrocławia – miasta stu mostów. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Panoramy Racławickiej. Tam z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy olbrzymi obraz o wymiarach 15×114 m, którego pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka, a jego współpracownikami byli m.in. Wojciech Kossak i Włodzimierz Tetmajer.  Dzieło malarskie upamiętnia bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 r. przez wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa.

Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty, które są idealnie dopasowane do obrazu. Panorama wywarła na nas ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.

 Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Wrocław, szlakiem najpiękniejszych zabytków, między innymi: Stare Miasto, Rynek, Pręgierz, przepiękna starówka, kościół św. Wojciecha, Stare Jatki, Pałac Królewski, jak również niesamowity późnogotycki ratusz, który wyglądał jak domek z piernika. Spacerując po mieście cieszyliśmy się z każdego napotkanego krasnala. Wszystkim zależało na odnalezieniu jak największej liczby niewielkich rzeźb krasnali, których we Wrocławiu jest ponad 1000. Po spacerze, udaliśmy się na najstarszą część Wrocławia – Ostrów Tumski, znaną wszystkim wyspę wrocławską. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim (zwanym Mostem Miłości), na którym do niedawna wisiało mnóstwo kłódeczek zawieszanych przez zakochane pary.

Kolejnym punktem tego dnia było Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a dokładnie Aula Leopoldyna, największa i najbardziej reprezentacyjna część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wieża Matematyczna z tarasem widokowym na wysokości 42 m.

Drugiego dnia udaliśmy się do Hydropolis – Centrum Nauki o Wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych. Każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Następnie przeprawiliśmy się „Polinką” na drugą stronę Odry i udaliśmy się do ZOO, gdzie szczególną atrakcją było Afrykarium, które ukazuje bogactwo flory i fauny Afryki.

Ostatnim punktem naszego pobytu była Hala Stulecia – hala widowiskowo-sportowa, która została otwarta w 1913 r., w 100 rocznicę bitwy pod Lipskiem i triumfu nad wojskami Napoleona Bonapartego. Jest to jedna z największych budowli żelbetowych w historii. Obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To piękne miasto pozostanie na długo w naszej pamięci. Zmęczeni, ale zadowoleni oraz pełni wrażeń, pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się w podróż powrotną.

Edyta Łyko


“Podróże z klasą”. Logistycy i spedytorzy na Dolnym Śląsku

Od 6 do 8 listopada 2024 uczniowie Technikum nr 2 w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce edukacyjnej na Dolny Śląsk (Wrocław-Wałbrzych-Kłodzko) w ramach programu ministerialnego „Podróże z klasą”.

Pierwszy dzień spędziliśmy w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. To piękne miasto przyciągające swoją magią turystów ma do zaoferowania wiele ciekawych, zarówno historycznych, jak i nowoczesnych miejsc. Jako pierwsze z długiej listy miejsc odwiedziliśmy Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Młodzież miała okazję zapoznać się ze zbiorami obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki pochodzących głównie z obszaru Wrocławia i całego Dolnego Śląska, a także ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich oraz lwowskich galerii sztuki. Korzystając z pięknej pogody zwiedziliśmy zabytkowy rynek wraz z największym ratuszem w Polsce i malowniczymi kamieniczkami. Jedną z przyjemniejszych atrakcji w tym dniu była wizyta we wrocławskim ZOO i podziwianie zwierząt z wielu kontynentów. Zorganizowaliśmy również konkurs na najsympatyczniejsze zdjęcie zwierząt, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, skupiającego kolekcję porcelany śląskiej oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich. W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku. Następnie młodzież spacerując po Rynku miała okazję zapoznania się z historią Wałbrzycha, miasta, które wielokrotnie było we władaniu różnych państw, a obecnie promuje się jako: Wałbrzych – miasto białego i czarnego złota. Ze szczytu Góry Parkowej można było podziwiać panoramę miasta i okolic. Kolejnym punktem był spacer po Parku Książ oraz kameralne, uzdrowiskowe Szczawno-Zdrój przylegające bezpośrednio do Wałbrzycha. Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Kłodzku, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Młodzież zachwycała się eksponatami i zabytkowymi wnętrzami; biblioteką, salą koncertową i złotym salonem.

Po trudach zwiedzania w listopadowej aurze mogliśmy wieczorami regenerować siły w luksusowym pensjonacie i SPA w Łężycach, gdzie zaplanowaliśmy obydwa noclegi. Podgrzewany basen, jacuzzi, sauna sucha fińska, łaźnia parowa, grota solna to doskonały sposób na spędzanie czasu w długie zimowe wieczory.

Dzięki wycieczce młodzież poznawała tradycję, kulturę i osiągnięcia nauki Dolnego Śląska oraz doświadczyła uczenia się opartego na praktycznym odkrywaniu. Zadowolona i pełna wrażeń wróciła do Leżajska.

Marta Makówka
Andrzej Makówka