70. rocznica tragicznej śmierci Ludwika Więcława ps. „Śląski” oraz Edwarda Garbackiego ps. „Róża”

11 września 2019

5 września odbyły się obchody upamiętniające 70. rocznicę śmierci w ubeckiej katowni na Zamku Rzeszowskim Żołnierzy Niezłomnych: ppłk. Ludwika Więcława ps. „Śląski” oraz plut. Edwarda Garbackiego ps. „Róża”. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Sanktuarium Zwiastowania NMP w Leżajsku z udziałem pocztów sztandarowych wystawionych m.in przez Jednostkę Strzelecką Strzelec 2035 z Leżajska oraz harcerzy z ZHP Hufiec Leżajsk.

Następnie w Muzeum Ziemi Leżajskiej uroczystość rozpoczęła się od występu patriotycznego wykonanego przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, po czym zebrani wysłuchali prelekcji dr. Mirosława Surdeja z IPN oddz. w Rzeszowie nt. „Konspiracja Narodowa na Ziemi Leżajskiej w latach 1944 – 1947”.
    Po prelekcji zebrani zwiedzili nowo otwartą wystawę czasową „II wojna światowa na Ziemi Leżajskiej”.
    Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na wystawę znaleźli się: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Waldemar Szumny, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, rodziny zamordowanych żołnierzy m.in. Jacek Więcław syn ś.p. Ludwika Więcława ps. „Śląski”, członkowie Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej, przedstawiciele instytucji publicznych, związków patriotycznych, historycznych oraz organizacji kombatanckich z całego województwa podkarpackiego na czele z por. Henrykiem Atemborskim. Ponadto w obchodach udział wzięła młodzież z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku.
    Patronat honorowy nad uroczystością sprawował Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański.
    Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Ziemi Leżajskiej, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku oraz rodziny zamordowanych żołnierzy.
    MZL