33 mln złotych dla powiatu leżajskiego na prace scaleniowe

9 grudnia 2022

Prawie 33 mln złotych trafi do powiatu leżajskiego na prace scaleniowe. Umowę w tej sprawie podpisał wicemarszałek Piotr Pilch, a ze strony powiatu – starosta Marek Śliż. To kolejna pula wsparcia dla podkarpackich powiatów w ramach siódmego naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Scalanie gruntów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020/22.

Powiat leżajski podpisał umowy o przyznanie pomocy na scalanie gruntów położonych na terenie wsi: Grodzisko Górne oraz Wólka Grodziska w gminie Grodzisko Dolne. Całkowity koszt scalenia we wsi Grodzisko Górne wyniesie ponad 24,4 mln zł., natomiast we wsi Wólka Grodziska ponad 8,3 mln zł. W ramach obu umów scalonych zostanie blisko 2 485 ha gruntów. W scaleniach wezmą udział 563 gospodarstwa rolne. A w związku z pracami i z zagospodarowaniem poscaleniowym, planowanych jest do przebudowany blisko 81 km dróg.

– Cieszę się, że podpisaliśmy umowę z kolejnym powiatem na prace scaleniowe. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasu jest niewiele na te projekty, dlatego za pieniądze z budżetu województwa został kupiony specjalistyczny sprzęt – dron, do prowadzenia prac scaleniowych, który bardzo przyspiesza te działania realizowane przez Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

W ramach obecnej perspektywy finansowej powiat leżajski przeprowadza scalenia gruntów na siedmiu obiektach. Łączne dofinansowanie wynosi ponad 77 mln zł. Scalonych zostanie ponad 6 555 ha gruntów. W scaleniach weźmie udział 1 666 gospodarstw rolnych. W ramach prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym planowanych do budowy jest ok. 116 km dróg, natomiast przebudowanych ok. 161 km dróg. Powiat leżajski plasuje się na 3 pozycji w województwie podkarpackim pod względem wielkości scalanych gruntów.

W ramach siódmego naboru wniosków o przyznanie pomocy na prace scaleniowe umowę podpisał już także powiat jarosławski oraz tarnobrzeski. W perspektywie finansowej 2014-2020/22 województwo podkarpackie na prace scaleniowe otrzymało w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich największą pulę środków w skali kraju. To aż blisko 116 mln euro czyli ok. pół miliarda złotych. Ta duża pomoc, ponad ośmiokrotnie większa niż w poprzedniej perspektywie, pozwoli w sumie scalić ponad 40,5 tys. hektarów gruntów, czyli ponad cztery razy więcej niż w poprzednim rozdaniu unijnych środków.

Tekst: Monika Konopka
    Fot. Mateusz Romankiewicz